Eva Škrovinová / rezidencia / máj 2023


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. máj. 2023

Adam Turzo / Specimens / 8.4. - 14.5. 2023

Adam nezbiera kamene. Adam zbiera sklo. Adam taví sklo. Adam napodobuje kamene. Adamove kamene nenájdeme v prírode, tak isto ako v prírode nenájdeme Adamove umenie. Adamove kamene sú SPECIMENS. Špeci.
V Adamovej tvorbe sa často objavuje motív fúzie organického a neživého, trvanlivého a netrvanlivého materiálu. Touto fúziou akoby napodobňoval špecifické prírodné – chemické a fyzikálne procesy mutácie telies do kvázi-mimikier. Jeho tvorba je orientovaná v zásade spracovávaním technického materiálu a v procesoch samotnej výroby sa dotvára ich príbeh.

Kurátor: Tomáš Moravanský
Technická spolupráca: Lubomír Šurýn
Partneri projektu sú: Banská St a nica Contemporary, INSTITUT INSTITUT


BANSKÁ ST A NICA  novinky  PARTER BSC  celý článok
07. apr. 2023

Barbora Kachlíková / rezidencia / apríl-máj 2023

Barbora Kachlíková (nar. 1988) je výtvarná umelkyňa, ktorá sa venuje klasickej aj tušovej maľbe a kresbe. Vo svojich obrazoch reaguje na prostredie, ktoré obýva a navštevuje, na ľudí s ktorými komunikuje a stretáva sa. Žije na fínskom vidieku v dedine Ratula, odkiaľ pravidelne vyráža na umelecké cesty za novými skúsenosťami a inšpiráciou.
Počas rezidencie autorka pracuje na sérii maliarskych diel inšpirovaných vzťahom človeka a dravca. Ten sleduje vo vyučovacom procese školy v Štiavnických Baniach, kde je starostlivosť o zvieratá, najmä dravé vtáky súčasťou vyučovacieho systému. Základná škola Maximiliána Hella, ktorá je unikátnym edukačným zariadením svojho druhu, je oficiálnym partnerom rezidencie, počas ktorej sa uskutoční aj workshop plenérovej maľby pre žiakov a žiačky, prednáška autorky o jej cestách po svete a tiež záverečná výstava. Výstavu malieb Barbory Kachlíkovej pripravujeme v závere mája 2023 aj pre galériu PARTER BSC.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  celý článok
03. apr. 2023

Tomáš Moravanský / rezidencia / apríl 2023


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. apr. 2023

Zita Pisárová / rezidencia / marec 2023


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. mar. 2023

Dominik Hlinka / Štiepenie / 28.1.-28.2.2023


BANSKÁ ST A NICA  novinky  PARTER BSC 
28. jan. 2023

Luděk Rathouský / rezidencia / október 2022


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. okt. 2022

Klára Kusá / rezidencia / august 2022


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. aug. 2022

Michaela Vrbková / rezidencia / júl 2022


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. júl. 2022

OPEN STUDIO: Patrik Kovačovský a Béla Remák / 25.jún 2022 o 15:00

Banská Stanica Contemporary a jej aktuálni rezidenti v 14.sezóne
BÉLA REMÁK a PATRIK KOVAČOVSKÝ
Vás pozývajú na návševu ateliérov a výstavu.

25.júna 2022 o 15:00.
ul.Alžbety Gwerkovej-Gollnerovej 6, Banská Štiavnica
Galéria PARTER BSC je na prízemí, ateliérové zázemie na celom III. poschodí budovy.

Budete mať možnosť diskutovať nad rozpracovanými dielami, na ktorých umelci pracujú v rámci svojich rezidencií priamo v ich ateliéroch. Ako bonus sme pre Vás pripravili výstavu v galérii PARTER BSC, ktorá predstaví ich najnovšie work in progress práce.


BANSKÁ ST A NICA  novinky 
23. jún. 2022

Patrik Kovačovský / rezidencia / jún 2022

Kovačovský vyštudoval sochárstvo na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a multimédia/film na študijnej stáži v Kalifornii. Žije v Bratisave a na Vysokej škole výtvarných umení pôsobí ako vedúci katedry Socha, objekt inštalácia. Kovačovský sa počas mesačnej rezidencie (jún) venuje práci na menších textilných objektoch a maľbách a premiérovo v grafickej dielni Banskej Stanice aj na experimentálnych grafikách.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. jún. 2022

Béla Remák / rezidencia / máj - jún - júl 2022

Béla Remák je rodákom z Moldavy nad Bodvou. Študoval fotografiu na strednej umeleckej priemyslovke, potom na prelome tisícročia voľnú grafiku na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a Akademii umění v Prahe. Na niekoľko dlhých rokov sa zo scény “stratil” a venoval sa v zahraničí veľkoformátovej airbrushovej maľbe. Počas trojmesačnej rezidencie (máj-jún-júl) vytvára linoryty inšpirované prírodou, ktoré niekoľkokrát prerýva, opakovane tlačí a opäť do nich vstupuje farbou aj grafitovou ceruzou. Paralelne fotí, najmä detaily najbližšieho prostredia, ktoré často nevidíme.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  celý článok
01. máj. 2022