Svätopluk Mikyta / GREEN SMOOTHIES / 26.august 2023

Svätopluk Mikyta a Banská St a nica Contemporary Vás pozývajú na prechádzku po lúkach a lesoch v okolí obce Ilija, neďaleko Banskej Štiavnice.
Výživná observácia na čerstvom vzduchu sa uskutoční za každého počasia a je zameraná na pomalé potulovanie sa s autorom, od roku 2009 ilijiským rezidentom Svätoplukom Mikytom. Nenáročný okruh v teréne bude mať niekoľko zastavení, na ktorých Mikyta predstaví svoje najnovšie materiálové diela.

praktické info pre účastníkov/účastničky:
zraz sobota, 26.august 2023 o 15:00
miesto Ilija 47 – ak pricestujete do Ilije autom, prosím zaparkujte na parkovisku pri cintoríne a na adresu 47 pokračujte pešo (5min)

- ak ste v Banskej Štiavnici a chcete využiť mestskú hromadnú dopravu, doporučujeme jediný autobus, ktorý štartuje z Križovatky Banská Štiavnica o 14:30 (vystúpite na konečnej)

od 15:00 – 15:30
občerstvenie pred prechádzkou

15:30 – 17:30
prechádzka

Akcia je verejne prístupná, je určená aj deťom (od 10 rokov) aj štvornohým miláčikom, terén je zvládnuteľný a nenáročný. Odporúčame vhodnú – nepremokavú / pevnú obuv.

Vznik diel podporil formou štipendia Fond na podporu umenia.


BANSKÁ ST A NICA  novinky 
03. aug. 2023

Lucia Gašparovičová / AND I THINK TO MYSELF WHAT A WORLD / 27.august 2023

Lucia Gašparovičová a Banská St a nica Contemporary Vás pozývajú na výstavu a nedeľné stretnutie v priestore PARTER BSC v Banskej Štiavnici.
Autorka tu na záver mesačnej tvorivej rezidencie predstaví diela v rôznom stave rozpracovanosti od papierových objektov po fotografie, ktoré vznikli v Štiavnici a jej okolí za pomoci techniky camera obscura. Pôjde o živú interakciu, ktorej súčasťou bude vitamínový, nedeľný brunch pre verejnosť.
Praktické info:
Do galérie PARTER BSC sa dostanete vstupom od tenisových kurtov.

“Idem spať pred dvanástou, vstávam 6:30 and I think to myself what a world. Objednávam si flokáž, skontrolujem stav účtu and I think to myself what a world. Venčím Minu, skrolujem instagram and I think to myself what a world. Robím si kávu, vyberám z poličky čokoládu and I think to myself what a world. Staviam si cameru obscuru, zatváram sa do komory and I think to myself what a world. Krajina sa zdúva a upadá and I think to myself what a world. Brúsim meď, strihám lepenku and I think to myself what a world. Idem behať and I think to myself what a world. Sledujem bolesť svalov, asymetriu tela and I think to myself what a world. Čítam si denný prehľad správ, volebné preferencie and I think to myself what a world. Platím účet za obed and I think to myself what a world. Znovu si púšťam Anohni – Itś My Fault and I think to myself what a world. Čakám, kým sa oteplí, dúfam, že sa ochladí and I think to myself what a world. Volám otcovi, nedvíha and I think to myself what a world. Meriam, režem and I think to myself what a world. Zliezam z kopca pospevujem si Armstronga and I think to myself what a world.”
Lucia Gašparovičová, august 2023
Vznik diel podporil formou štipendia Fond na podporu umenia.


BANSKÁ ST A NICA  novinky 
01. aug. 2023

Lucia Gašparovičová / rezidencia / august 2023

Počas celého augusta 2023 pracuje v ateliéri na III.poschodí Banskej St a nice vizuálna umelkyňa Lucia Gašparovičová, ktorá tu dokončuje rozpracované projekty – práce na papieri, objekty, fotografie.
Jej rezidencia je súčasťou štipendia, ktoré autorka získala od Fondu na podporu umenia.

Lucia Gašparovičová je vizuálna umelkyňa pôvodom zo Žiliny. Stredoškolské vzdelanie absolvovala v odbore šperkárstvo na kremnickej ŠUP-ke, legendárnej, dnes už neexistujúcej škole umeleckého priemyslu. Následne medzi rokmi 2005 a 2011 pokračovala v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri S+M+L+XL Kov a Šperk u prof. Karola Weisslechnera. V roku 2019 tu obhájila doktorandský titul. Popri vlastnej umeleckej voľnej tvorbe, ktorá sa pohybuje od fotografie po tvorbu autorských kníh či objektov a inštalácií sa venuje príležitostne galerijnej pedagogike, výrobe šperkov aj na zakázku, iniciovaniu workshopov a výstav v jej vlastnom štúdiu, ktoré vzniklo zo zrušeného kaderníctva v centre Bratislavy a dnes nesie meno SAMA. Od roku 2022 pôsobí ako asistentka v Ateliéri kresby a grafiky na FaVU VUT v Brne. Rada športuje a ešte radšej odchádza na rezidencie, často ďaleko a v zimných mesicoch, kde môže nerušene premýšľať, pracovať a tvoriť.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. aug. 2023

Miroslav Zumrík / rezidencia / júl 2023

Rezidenčný pobyt preladateľa Miroslava Zumríka sa konal v rámci projektu Mesiac autorského čítania 2023 v Banskej Štiavnici a v Bratislave, financovaného z Grantov EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Organizátorom je Slovenské literárne centrum a partnerom projektu je BANSKÁ ST A NICA


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
04. júl. 2023

Zuzana Drábeková / rezidencia / júl 2023

Rezidenčný pobyt preladateľky Zuzany Drábekovej sa konal v rámci projektu Mesiac autorského čítania 2023 v Banskej Štiavnici a v Bratislave, financovaného z Grantov EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Organizátorom je Slovenské literárne centrum a partnerom projektu je BANSKÁ ST A NICA


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. júl. 2023

Mika Laaksonen / rezidencia / jún 2023

Rezidenčný pobyt preladateľa Miku Laaksonena sa konal v rámci projektu Mesiac autorského čítania 2023 v Banskej Štiavnici a v Bratislave, financovaného z Grantov EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Organizátorom je Slovenské literárne centrum a partnerom projektu je BANSKÁ ST A NICA


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. jún. 2023

Kristína Míčová / rezidencia / jún 2023


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. jún. 2023

Open Studios / Eva Škrovinová a Barbora Kachlíková / 28.5.2023

Na III. poschodí Vám sprístupníme pracovné priestory – ateliéry Evy Škrovinovej a Barbory Kachlíkovej, ktorých rezidenčné pobyty u nás sa pomaly chýlia k záveru. Autorky sú generačnej príbuzné, stretli sa v ateliéri maľby Václava Stratila na FaVU v Brne, kde obe študovali. Maľbu ale vnímajú rozdielne. Barbora v tvorbe rozvíja princípy klasickej olejovej maľby ako závesného obrazu a Eva ju ako médium úplne potláča, expanduje do priestoru, laboruje s tlačou, experimentálnymi matricami aj menšími objektami. Príďte sa pozrieť na čom u nás pracovali.

Formát „Open Studios“ alebo „Otvorených ateliérov“ dáva príležitosť nahliadnuť širokej verejnosti do pracovného procesu umelcov a umelkýň. Tešíme sa na osobné stretnutie! Začíname o 15:00


BANSKÁ ST A NICA  novinky 
25. máj. 2023

Barbora Kachlíková / HAPPINESS IS NOT THERE. IT’S IN YOU! / 28.5. - 7.7.2023

Výstavný projekt českej vizuálnej umelkyne Barbory Kachlíkovej s názvom HAPPINESS IS NOT THERE. IT’S IN YOU! predstavuje výsledky jej dvojmesačného rezidenčného pobytu v priestore Banská St a nica. Séria abstraktných malieb je inšpirovaná vzťahom človeka a dravcov, ktorých autorka pozorovala počas návštev školy v Štiavnických Baniach, kde je starostlivosť o zvieratá, najmä dravé vtáky, súčasťou vyučovacích osnov. Základná škola Maximiliána Hella je oficiálnym partnerom rezidencie.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  PARTER BSC  celý článok
24. máj. 2023

Eva Škrovinová / rezidencia / máj 2023


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. máj. 2023

Adam Turzo / Specimens / 8.4. - 14.5. 2023

Adam nezbiera kamene. Adam zbiera sklo. Adam taví sklo. Adam napodobuje kamene. Adamove kamene nenájdeme v prírode, tak isto ako v prírode nenájdeme Adamove umenie. Adamove kamene sú SPECIMENS. Špeci.
V Adamovej tvorbe sa často objavuje motív fúzie organického a neživého, trvanlivého a netrvanlivého materiálu. Touto fúziou akoby napodobňoval špecifické prírodné – chemické a fyzikálne procesy mutácie telies do kvázi-mimikier. Jeho tvorba je orientovaná v zásade spracovávaním technického materiálu a v procesoch samotnej výroby sa dotvára ich príbeh.

Kurátor: Tomáš Moravanský
Technická spolupráca: Lubomír Šurýn
Partneri projektu sú: Banská St a nica Contemporary, INSTITUT INSTITUT


BANSKÁ ST A NICA  novinky  PARTER BSC  celý článok
07. apr. 2023

Barbora Kachlíková / rezidencia / apríl-máj 2023

Barbora Kachlíková (nar. 1988) je výtvarná umelkyňa, ktorá sa venuje klasickej aj tušovej maľbe a kresbe. Vo svojich obrazoch reaguje na prostredie, ktoré obýva a navštevuje, na ľudí s ktorými komunikuje a stretáva sa. Žije na fínskom vidieku v dedine Ratula, odkiaľ pravidelne vyráža na umelecké cesty za novými skúsenosťami a inšpiráciou.
Počas rezidencie autorka pracuje na sérii maliarskych diel inšpirovaných vzťahom človeka a dravca. Ten sleduje vo vyučovacom procese školy v Štiavnických Baniach, kde je starostlivosť o zvieratá, najmä dravé vtáky súčasťou vyučovacieho systému. Základná škola Maximiliána Hella, ktorá je unikátnym edukačným zariadením svojho druhu, je oficiálnym partnerom rezidencie, počas ktorej sa uskutoční aj workshop plenérovej maľby pre žiakov a žiačky, prednáška autorky o jej cestách po svete a tiež záverečná výstava. Výstavu malieb Barbory Kachlíkovej pripravujeme v závere mája 2023 aj pre galériu PARTER BSC.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  celý článok
03. apr. 2023