Slavomíra Ondrušová / rezidencia / november 2019

Autorka vyštudovala Vysokú školu výtvarným umení v Bratislave, Ateliér šperku S_M_L_XL Karola Weisslechnera. Od šperkárskej práce sa jej záujem postupne presúval ku médiu kresby. “Verím, že kresba je nástroj, ktorý dokáže bez slov komunikovať. Je to iný jazyk, ktorý je nám všetkým vlastný.” hovorí autorka.
O kresbu sa opiera klasické umelecké vzdelávanie. Kreslenie podľa modelu, či zátišia je povinnou vstupnou bránou pri príjimacích pohovoroch na vysoké umelecké školy. Kresba má presahy do takmer všetkých médií. Kreslia tak filmári ako aj automobiloví dizajnéri. Skice si robia scénografi aj grafici. Kresba ale nefunguje len ako prípravné médium. Kreslia už tí najmenší. Kreslené “čarbanice”, ktoré sa menia na kruhy a koordinované ťahy ceruzkou pozná každý rodič, ktorý sleduje ako sa dokáže detská kresba rýchlo meniť a vyvíjať.
V rámci mesačnej umeleckej rezidencie autorka vytvára konkrétny priestor – “MAK: Mestský Ateliér Kresby” v ktorom pracuje. Využíva zatiaľ prázdne priestory obchodu, ktorý v centre Štiavnice čaká na svoje ďalšie komerčné využitie. Tento medzičas sa obchod mení na ateliér a jeho výklady na galériu s priamym kontaktom s divákom na ulici. V MAK-u sa raz do týždňa konajú kurzy kreslenia – tzv. podvečerné lekcie kresby. A nie obyčajného kreslenia! “Chcem cielene narúšať zaužívané definície a pojmy o tom čo je kresba a ako je správne kresliť. Kresbou chcem spoznávať nové publikum a vtiahnuť ho do spoločnej tvorby. Pohyb, zámer, pozornosť, sústredenie, limity tela aj materiálu budú pri tomto spoznávaní zohrávať doležité úlohy”. vysvetľuje Ondrušová.

MAK: Mestský Ateliér Kresby nájdete od 7.novembra do 30.novembra 2019 v priestoroch bývalého obchodu na Radničnom námestí 10 v Banskej Štiavnici. Zároveň výklady do ulice autorke poslúžia ako kontaktná galéria diel, ktoré v Banskej Štiavnici vytvorí.
Rezidenciu EDU AIR v rámci programu Almázia Štiavnica: Mesto kultúry 2019 organizuje Štokovec, priestor pre kultúru v spolupráci s Mestom Banská Štiavnica s podporou z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  EDU AIR 
03. nov. 2019

Comunite Fresca / október 2019

Šesť očí vidí viac ako dve. Marie Štindlová (*1990), Markéta Filipová (*1990) a Dana Balážová (*1989) sú mladé maliarky, absolventky Fakulty výtvarných umení v Brne. Práve tam sa stretli a počas šiestich rokov štúdia zblížili. Z priateľstva nakoniec vznikla aj profesná spolupráca a dnes fungujú ako umelecká skupina Comunite Fresca. Al fresco (z taliančiny znamená „na čerstvo“, „za čerstva“) je technika nástennej maľby zhotovenej do vlhkej omietky. Práve proces schnutia omietky determinuje možnosti jej výmaľby. Aj preto sa tejto technike hovorí že je náročná na čas a zručnosť maliara – autora. Minerálne pigmenty rozompleté vo vode alebo vápennej vode sa rýchlo nanášajú na čerstvú omietku. Vlhkosť zaručuje vsiaknutie do podkladu. Po vysušení povrchu môže autor maľbu korigovať už len čiastočne. Táto technika prešla v takmer nezmenenej podobe celými dejinami umenia od Starovekého Grécka, cez umenie Európy, Ázie, Číny. Skupina Comunite Fresca ju používa ako základ pre vlastné abstraktné obrazy, ktoré realizuje tak v interiéroch ako aj na fasádach domov súkromných či verejných. Kontext miesta realizácie sa stáva pre autorky zásadným. Aktuálne je Comunite Fresca medzi finalistami Ceny Jindřicha Chalupeckého v Čechách, ocenenia pre mladého umelca/umelkyňu, ktoré je paralelou našej Ceny Oskára Čepana. V Banskej Štiavnici v rámci rezidenčného pobytu EDU AIR počas jesenných, októbrových dní autorky vytvoria fresku v stavebnej štruktúre jedného zo štiavnických domov, ktorý čaká na rekonštrukciu. Strojovňa na Zigmunšachte – dom postavený pre vodnostĺpcový stroj pri šachte Žigmund je architektonickou štruktúrou, ktorou prerastá príroda, cez okná prefukuje student vietor. Na toto miesto autorky neprichádzajú s detailnými skicami, nechávajú sa osloviť atmosférou, historickým kontextom aj okolím. Rezidenciu organizuje Štokovec, priestor pre kultúru v rámci programu Almázia Štiavnica: Mesto kultúry 2019 v spolupráci s Mestom Banská Štiavnica a s finančnou podporou z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia. Partnerom rezidencie Comunite Fresca je antikvariatik.sk.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  EDU AIR 
01. okt. 2019

Jana Bernartová / september 2019

Jana Bernartová (1983) sa narodila v Liberci. V meste, kde má svoju tradíciu textilný priemysel. V rovnakom meste absolvovala Fakultu umění a architektury, ateliér Vizuální komunikace – digitální médiá. Zameranie na digitálné prostredie a kontexty nemateriálneho umenia rozvíjala aj vo svojej doktorandskej práci na Vysokej škole uměleckoprúmyslovej v Praze. Autorku zaujímajú výzvy budúcnosti, ktoré rieši digitálny svet. Vo svojich prácach sa venuje podstate aj vnímaniu farby, jej významu, pracuje s prepisom digitálnych programov, ich vizuálnou kvalitou aj kvantitou. Zaujíma ju pravdivosť nášho vnímania. Jazyk, ktorým Bernartovej práce komunikujú je jazykom obrazoviek, displayov a digitálnych štruktúr.

Počas pobytu využije autorka čas na prácu, výrobu a postprodukciu troch veľkoformátových strojových výšivok, ktoré realizuje v spolupráci s lokálnou firmou. Projekt Prepis digitálnych štruktúr do materiálovej podoby nachádza svoje limity v ich spracovaní. Vizuálny prepis je nedokonaly. Vzniká nová materiálová grafika, alebo textilná štruktúra.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  EDU AIR 
01. sep. 2019

Anabela Žigová: Super pocit / výstava v Display / 16.8.-16.9.2019

Almázia Štiavnica: Mesto kultúry 2019
Banská Stanica Contemporary a autorka Vás pozývajú na vernisáž/otvorenie
priestoru Super pocit.
piatok, 16.august 2019 od 18:00 do 20:00
Galéria Jozefa Kollára, nám. Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica

Prineste si so sebou: PAPIERE, FOTKY, TLAČOVINY, NOVINY, ČASOPISY, FORMULÁRE. Budeme z papiera vytvárať hromadným skartovaním priestorovú inštaláciu – hniezdo. Skartovanie symbolicky odkazuje na stratu informácií, zároveň ich dostupnosť a možné zneužitie, tiež historické kontexty ničenia/deštrukcie identity.

Slovenská vizuálna umelkyňa žijúca momentálne v Prahe Anabela Žigová, ktorá sa venuje angažovanému umeniu prichádza do Štiavnice na umeleckú rezidenciu v programe EDU AIR. V rámci nej rozvíja svoj dlhodobý projekt Super pocit, ktorý situuje do priestoru Galérie Jozefa Kollára. Tu na prvom poschodí vytvára zázemie pre deti, dospelých, ktorých aktivuje k prejavom ústiacim do super pocitu. Sama autorka hovorí: ”Super pocit je to najsilnejšie detské, to dobro, ktoré máme v sebe, z ktorého pramení autentická sila. Super pocit pracuje s nenásilím”. Tento angažovaný princíp, ktorý netaktizuje a oslovuje každého je pre projekt zásadný.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  Display bsc  EDU AIR 
05. aug. 2019

Wikus de Wet / prezentácia portfólia / 8.8.2018 o 16:30 / Povrazník

Pozývame Vás v štvrtok 8.8.2019 o 16:30
do Komunitnej obývačky na Povrazníku
na verejnú prezentáciu fotiek umelca Wikusa de Weta.

Prezentácia jeho prác a diskusia uvedie prvý z workshopov na Povrazníku, ktorý bude umelec viesť v rámci svojho augustového pobytu-rezidencie v spolupráci s o.z. Pekný život.

Rezidencia EDU AIR, ktorú organizuje Banská St a nica je súčasťou Mesta kultúry 2019 a realizujeme ju v spolupráci s Mestom Banská Štiavnica a s podporou z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.

Wikus de Wet je fotograf na voľnej nohe pochádzajúci s Johannesburgu, Južná Afrika. Zaznamenáva sociálne problémy v Južnej Afrike so zameraním na problémy spojené s pôdou a Afrikánskou kultúrou. Jeho práce boli prezentované v rôznych juhoafrických publikáciách ako sú The Mail & Guardian, The Sunday Times a Beeld a tiež sa objavili v medzinárodných tlačovinách ako sú The New York Times, The Wallstreet Journal, Internazionale and GEO.


BANSKÁ ST A NICA  EDU AIR 
04. aug. 2019

Wikus de Wet / august 2019

Wikus de Wet je fotograf na voľnej nohe pochádzajúci z Johannesburgu, Južná Afrika. Zaznamenáva sociálne problémy v Južnej Afrike so zameraním na problémy spojené s pôdou a Afrikánskou kultúrou. Jeho práce boli prezentované v rôznych juhoafrických publikáciách ako sú The Mail & Guardian, The Sunday Times a Beeld a tiež sa objavili v medzinárodných tlačovinách ako sú The New York Times, The Wallstreet Journal, Internazionale and GEO.
Do Banskej Štiavnice prichádza na pozvanie platformy Banská Stanica Contemporary (Štokovec) a bude počas mesiaca august pracovať s komunitami rómov v dvoch štiavnických lokalitách – Šobov a Povrazník. Fotoworkshopy sú zamerané na mapovanie okolia, životného prostredia týchto komunít s prihliadnutím na dokumentárny charakter. Túto dokumentáciu realizujú samotní aktéri workshopov, deti zo spomenutých komunít. V závere rezidencie bude v lokálnej kníhviazačskej dielni CHYTRO zrealizovaná malá edícia 15tich fotokníh pre všetkých zúčastnených. Každá kniha bude originálom, malou knižnou výstavou v autorskej väzbe.
Workshopy sa konajú v spolupráci s občianskym združením Pekný život a Komunitným centrom Šobov.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  EDU AIR 
01. aug. 2019

Anabela Žigová / august 2019

Anabela Žigová (1974) sa narodila v Bratislave, dnes žije a tvorí prevažne v New Yorku, Prahe a v Bratislave. Študovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a École Nationale Supérieure des Beaux-Arts v Paríži. Na Slovensku v roku 2015 distribuovala svoj prvý celovečerný dokumentárny film Salto Mortale. V súčasnosti pracuje na novom projekte Super pocit.
Super pocit, ktorý autorka prichádza rozpracovať v rámci programu Mesta kultúry 2019 aj do Banskej Štiavnice, reaguje na vzrastajúcu vlnu násilného extrémizmu a nepriaznivých nálad na Slovensku. ,,Cítila som potrebu vyjadriť nesúhlas s radikalizáciou našej krajiny, s aktivitami extrémistických skupín, ktoré na Slovensku dokonca získali politickú moc a manipulujú verejnosť. Hrubej sile som sa rozhodla čeliť kultivovaním dobrých pocitov a šírením pozitívnej nálady,“ hovorí Anabela Žigová. V rámci svojho mesačného rezidenčného pobytu pripravuje autorka 3 verejné aktivity, ktoré vťahujú do projektu verejnosť, štiavničanov, obyvateľom mesta, deti aj dospelých.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  EDU AIR 
01. aug. 2019

Jakub Kopec: Možnosti deradikalizácie / prezentácia a diskusia / 11.máj 2019

Prezentácia, ako aj verejná diskusia na tému práce v komunite sa uskutoční v SOBOTU 11.mája od 16:00 priamo na Povrazníku. V prípade zlého počasia v Komunitnej obývačke.
hostia diskusie: Ábel Ravasz, Zuzana Bodnárová a Svätopluk Mikyta, Jaro Koleda a Jakub Kopec
komentovaná prehliadky zrealizovaných intervencií: študenti architektúry VŠVU Bratislava

V poradí druhý workshop vedený architektom Jakubom Kopcom, za účasti študentov architektúry VŠVU Bratislava a v úzkej spolupráci s o.z. Pekný život vťahuje do spoločného premýšľania nad možnými zmenami komunitu obyvateľov bytového domu na Povrazníku.
Jeho obyvatelia patria prevažne k rómskej menšine, bývajú tu dlhodobo a zatiaľ živelne, intuitívne využívajú verejné plochy v tesnej blízkosti svojho bydliska na rôzne aktivity (sušenie prádla, pitie kávy, stretávanie sa).
Po prvom zoznamovacom workshope v mesiaci marec sa študenti na miesto vracajú už s konkrétnymi nápadmi na malé zmeny a vylepšenia.
Počas týždenného workshopu v teréne od 6.mája do 12.mája realizujú v spolupráci s komunitou obyvateľov malé intervencie, ktoré vychádzajú z ich vlastných potrieb. Počasie je síce trochu proti nám ale aj napriek tomu sa pokúsime realizovať 3 malé intervencie:
1. sušenie prádla
2. pestovanie / minizáhrady
3. lavičky v kopci


BANSKÁ ST A NICA  novinky  EDU AIR  celý článok
05. máj. 2019

Daniela Krajčová: Naratívna kresba / workshop pre verejnosť / 27.apríl 2019

Daniela Krajčová (1983) je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení, Ateliéru Intermédiá, Multimédiá prof. Anny Daučíkovej. V roku 2016 bola finalistkou Ceny Oskára Čepana. V rokoch 2007, 2009 a 2011 bola vo finále Essl Award. Študovala tiež animáciu a architektúru. Znalosti z týchto odborov aktívne využíva vo svojej práci. Má rada matematiku. Žije v Bratislave.

Daniela celý apríl pracuje na nových kresbách v rámci rezidencie EDU AIR.
V sobotu 27.apríla od 11tej budete mať možnosť s Danielou pracovať na vlastných projektoch.
Stretneme sa v bývalých šatniach gymnázia na ul. A. Gwerkovej-Gollnerovej 6, kde od jesene 2018 sídli rezidenčné centrum Banská St a nica.
Čo si treba pred workshopom pripraviť?
Z vlastného archívu si vyberte fotografiu, ku ktorej sa Vám viažu konkrétne spomienky. Ideálne ak bude z Banskej Štianice.
Pripravte si tiež krátky text – príbeh ktorý opisuje fotografiu. V texte popíšte čo deju na fotografii predchádzalo, čo zobrazuje, aké pocity ste mali, kto fotku urobil, aké bolo počasie, kto na nej je atd’…
Všetko ostatné sa udeje už na workshope.

Workshop je určený najmä dospelým a seniorom a deťom nad 10 rokov vyššie. Kapacita workshopu je maximálne 10 ľudí. Workshop štarujeme o 11tej prednáškou a predstavením prác autorky, pokračujeme vlastnou tvorbou. Pre účastníkov je zaistený obed. Nevyžaduje sa znalosť animácie ani umelecké vzdelanie. Vstup na workshop je zdarma a je nutné sa na neho dopredu prihlásiť mailom na .(Pre zobrazenie tejto e-mailovej adresy musíš mať zapnutý JavaScript).

Workshop je súčasťou projektu EDU AIR, ktorý organizuje Banská St a nica. Partnerom je Mesto Banská Štiavnica. Projekt z verejných zdrojov podporuje Fond na podporu umenia.
Partnerom priestoru PARTER BSC je Banskobystrický samosprávny kraj.


BANSKÁ ST A NICA  EDU AIR 
14. apr. 2019

Daniela Krajčová: Kam sa deti chodia hrať? / diskusia s autorkou / 24.apríl 2019

Pozývame rodičov mamičky, oteckov aj starých rodičov a ich deti v predškolskom veku na stretnutie s Danielou Krajčovou, 24.apríla 2019 o 16:00 v priestore PARTER BSC..
Stretnutie bude mať formu diskusie o priestoroch, kde deti radi trávia čas, o priestoroch, ktoré sú na hru vhodné. Budeme Vás počúvať a sme zvedaví ako Vy a Vaše deti vnímate verejný priestor Banskej Štiavnice z perspektívy rodiča.

Vyzývame rodičov aby na stretnutie priniesli fotografie miest, kde sa deti môžu hrať, kde sú v bezpečí.
Autorka tieto miesta zaradí do kresieb, na ktorých tu v Štiavnici pracuje,
Daniela je v Banskej Štiavnici so svojimi malými deťmi na umeleckej rezidencii organizovanej Banskou Stanicou v rámci projektu EDU AIR, ktorý je súčasťou Mesta kultúry. Jej projekt mapuje trajektórie pohybu rodiča a detí, komplikovanosť terénu a prekážok na ceste z bodu A do bodu B. Autorka v rámci dennej rutiny presunu z miesta kde býva do miesta kde pracuje prekonáva nie len výškový rozdiel ale aj množstvo väčších či menších bariér. Počas dňa vyhľadáva miesta, kde sa deti môžu hrať, prípadne identifikuje miesta, ktoré takýto potenciál majú. Rôzne zákutia, minizáhradky pred panelákmi, lavičky v parku.

Ak podobnú dennú rutinu zažívate aj vy, pozývame Vás na stretnutie a diskusiu o miestach s hravým potenciálom.

Organizuje Banská St a nica Contemporary
Partnerom EDU AIR je Mesto Banská Štiavnica
Finančne rezidenciu autorky a projekt EDU AIR podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Oficiálnym partnerom priestoru PARTER je Banskobystrický samosprávny kraj.


BANSKÁ ST A NICA  EDU AIR 
05. apr. 2019

Daniela Krajčová / apríl 2019

Daniela Krajčová (1983) je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení, Ateliéru Intermédiá, Multimédiá prof. Anny Daučíkovej. V roku 2016 bola finalistkou Ceny Oskára Čepana. V rokoch 2007, 2009 a 2011 bola vo finále Essl Award. Študovala tiež animáciu a architektúru. Znalosti z týchto odborov aktívne využíva vo svojej práci. Má rada matematiku. Žije v Bratislave.

Krajčová sa venuje kresbe, maľbe, filmu a animácii v prepojení na orálnu históriu. Zaujímajú ju témy našej historickej pamäte (holokaust, dejinné ruptúry na pozadí konkrétnych ľudských príbehov) a témy, ktoré hýbu súčasnosťou v politicko-spoločenskom kontexte (minority, utečenci, ľudia bez domova). Autorka k témam a konkrétnym ľuďom pristupuje bez kalkulu. V  jej záujme citiť solidaritu, humanizmus a osobnú angažovanosť. V rokoch 2013 -2014 realizovala spolu s Otom Hudecom nomádsky projekt Karavan, ktorý zapájal rómske deti z osád a malých komunít do tvorby priamo v mieste ich bydliska.
Diela, ktoré realizuje sú často časovo náročné, Daniela ich však buduje s trpezlivosťou jej vlastnou. Niekoľkominútový animovaný film je neraz výsledkom dlhých hodín jej práce, a stoviek kresieb či fotografií.
Počas aprílovej rezidencie v rezidenčnom centre Banská Stanica v rámci programu EDU AIR bude Krajčová spolu so svojimi dvoma malými deťmi objavovať inú Banskú Štiavnicu, testovať jej citlivosť voči deťom a hľadať odpovede na nasledujúce otázky: Je toto miesto vľúdne voči deťom? Ako si tu dieťa hľadá miesto? Kde sa hrá? Kde to naopak nemá v láske? Ako reaguje na komplikovaný terén? Výsledná „mapa“ bude súčasťou výstupu autorky, ktorý predstavíme v galérii PARTER BSC na záver jej rezidencie.
V sobotu 27.apríla 2019 pozývame na workshop pre širokú laickú verejnosť, ktorý bude venovaný „naratívnej kresbe“. Je určený najmä dospelým a seniorom a deťom nad 10 rokov vyššie. Kapacita workshopu je maximálne 10 ľudí. Workshop štarujeme o 11tej prednáškou a predstavením prác autorky, pokračujeme vlastnou tvorbou. Pre účastníkov je zaistený obed. Nevyžaduje sa znalosť animácie ani umelecké vzdelanie. Vstup na workshop je zdarma a je nutné sa na neho dopredu prihlásiť mailom na .(Pre zobrazenie tejto e-mailovej adresy musíš mať zapnutý JavaScript).
Rezidencia sa uskutoční v rámci projektu Banská Štiavnica Mesto kultúry 2019 s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Partnerom projektu je Mesto Banská Štiavnica


BANSKÁ ST A NICA  rezidencie  EDU AIR 
10. mar. 2019

EDU=edukácia / AIR=artistinresidence

V našich nových pracovných priestoroch v budove školy na Gwerkovej-Gollnerovej 6 otvárame v roku 2019 nový programový formát. Má za cieľ priblížiť divákom rôzne umelecké techniky, médiá, postupy. Nejde o obyčajné workshopy ale o spoločné tvorenie s umelcom, ktorý je aktuálne u nás na umeleckej rezidencii. Pôjde o skutočne zaujímavých autorov a autorky a vy budete mať príležitosť spoznať priamo ich osobne a tiež ich tvorbu. EDU AIR je naším príspevkom do programi Mesta kultúry.


EDU AIR 
04. feb. 2019