Stratený človek / komentovaná prehliadka s kurátorkou Luciou G. Stach / 13.11.2021 o 15:00

Všetci máme niekedy pocit, že sme stratení/é vo svete, ktorému prestávame rozumieť. Inokedy by sme sa radi stratili naschvál, aby sme na chvíľu mohli zmiznúť, túlať sa radšej vo svetoch, ktoré nám ponúka naša predstavivosť – vo vesmíre, v oceánoch, v oblakoch a všelikde. Takýto pocit mávajú často aj umleci a umelkyne v časoch, ktoré prinášajú veľké zmeny a krízy v spoločnosti a v životoch ľudí. Dokážu ho však pretaviť do svojich diel a často ich vedie naliehavá potreba pochopiť udalosti a ich príčiny, rovnako ako túžba ponúknuť vnímavým divákom/čkam nielen jedinečné úniky z reality ale aj nové myšlienky a tvorivé riešenia.

Výstava Stratený človek je inšpirovaná myslením a dielami umelcou a umelkýň, reagujúcich na dôkežité témy súčasnosti. Jej názov vychádza z rovnomennej poémy svetoznámeho intermediálneho umelca Milana Adamčiaka, ktorý prežil veľkú časť života v okolí Banskej Štiavnice.
kapacita 15 maximálne 15 návštevníkov


BANSKÁ ST A NICA  novinky 
10. nov. 2021

Jana Moravcová / rezidencia / november 2021

Jana Moravcová (1976) je vysokoškolská pedagogička (UMPRUM, Praha), architektka a aktivistka. Popri vlastnej úspešnej praxi založila v Prahe pružnú architektonickú platformu Norm-A, ktorá reaguje na dobu, prostredie, ľudí a ich potreby. V rámci rezidencie hľadala odstup od vlastných projektov, energiu a čas venovala sebe. Popri tom pozorne sledovala a identifikovala špecifiká miestneho, štiavnickeho urbanizmu.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  celý článok
04. nov. 2021

Svätopluk Mikyta / Nová príroda / výstava v SODA Gallery Bratislava / 28.10.-19.11.2021

Výstava ako komentár, spomienka, jej sprítomňovanie, utópia a dystópia sveta, v ktorom už pravidlá scenárov budúcnosti neurčuje človek ale príroda sama.
spolupráca:
text: Marika Kupková
fotospolupráca: Ján Kekeli, Lukáš Rohárik
grafický dizajn: Palo Bálik
Projekt z verejných zdrojov podporil formou štipendia Fond na podporu umenia.
vernisáž výstavy: 28.10.2021 od 17:00 do 20:30
Pre verejnosť otvorené vždy od stredy do piatku: od 14:00 do 18:00
SODA gallery
Školská 10
821 01 Bratislava


BANSKÁ ST A NICA  novinky  celý článok
24. okt. 2021

Stratený človek / výstava v PARTER BSC / 22.10-26.11.2021

vernisáž výstavy – piatok 22.10.2021 o 18:30
miesto: PARTER BSC
kurátorka: Lucia G.Stach
hlavný organizátor: JAMA Milana Adamčiaka
trvanie výstavy do 26.11.2021
otvorené vždy v štvrtok – piatok – sobota od 15:00 do 18:00
vstup voľný
Viacgeneračná medzinárodná výstava pracuje s geniom loci „vnútrozemia“ mesta a okolia Banskej Štiavnice a Banskej Belej, kde žil v posledných rokoch Milan Adamčiak a dnes je preto domovom JAMA (ne)festivalu, ktorý si ho každoročne pripomína. Projekt sleduje tému interakcie umelcov a umelkýň z rôznych oblastí umenia s inými ľuďmi, ako aj s meniacim sa svetom, v ktorom žijú. Vybrané diela a performancie spája skutočnosť, že je možné interpretovať ich ako kryptoautoportréty. Každé z nich inými prostriedkami pracuje s témou izolácie a ohrozenia, ale aj hľadania úniku, cesty von.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  PARTER BSC  celý článok
17. okt. 2021

Svätopluk Mikyta / Open Studio 2 / 24.10.2021 o 11:00

Spoluzakladateľ Banskej Stanice Contemporary, vizuálny umelec a vysokoškolský pedagóg Mikyta sa hlási k Orave ako miestu, kde strávil svoje „dobrodružné“ realitou i vlastnou mytológiou opradené detstvo a dospievanie. Otvorený projekt „Nová príroda“, ktorý sa tématicky odkazuje na tieto východiská rozvíjal autor počas ostatných 20 mesiacov silne poznačených koronakrízou, sociálnou izoláciou a intenzívnym obratom k prírode, ktorá ho obklopuje.
Súčasťou nedeľného „Open Studia“ bude projekcia filmu Michala Moravčíka a Jany Kapelovej „Príbehy pre vnútornú potrebu“ /2015 / 40min.

Projekt „Nová príroda“ bol podporený formou štipendia z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.
Partnerom nedeľného stretnutia je JAMA – 75. ročník Milana Adamčiaka.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  celý článok
11. okt. 2021

Denisa Kollárová / rezidencia / október 2021

Denisa Kollárová je absolventkou Ateliéru ilustrácie a voľnej grafiky Dušana Kállaya na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Venuje sa klasickým grafickým technikám najmä linorezu. V poslednej dobe aj na základe vlastnej životnej situácie pracuje najmä na detských ilustráciách. Je štiavnický pobyt využila na nerušené laborovanie v grafickej dielni a prácu na väčších, farených linorytoch.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  celý článok
01. okt. 2021

Bohdan Heblík / rezidencia / september 2021

Bohdan Heblík je grafický dizajnér a ilustrátor fungujúci aj pod prezývkou Kofila. Od reklamných spotov, plagátov, kampaní sa Bohdan utieka rád a často k streamovaniu a fyzický priestor strieda za ten digitálny. Jeho profesný záujem o filmový plagát ako médium sa zrkadlí v knihe, na ktorej pracuje už dva roky. V rámci rezidencie sa rozhodol knihu dokončiť.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  celý článok
06. sep. 2021

Ľubomíra Ch. Sekerášová / rezidencia / september-október 2021


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  celý článok
01. sep. 2021

Mária Kižnanská / rezidencia / september 2021


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. sep. 2021

Svätopluk Mikyta / Open Studio / 28.8.2021 o 16:00

Pred 3. covidovou vlnou Vás pozývame do ateliéru Svätopluka Mikytu na 3. poschodie do pracovných priestorov Banskej St a nice.
Od 16tej budete mať možnosť nahliadnuť do pracovného laboratória Mikytu a nad jeho najnovšími rozpracovanými prácami zo série “Nová príroda” diskutovať o zaujímavom ostatnom roku aj o blízkej budúcnosti v umeleckej prevádzke autora. Mikyta sa okrem kresby, grafiky intenzívne venoval zbieraniu artefaktov rôznych prírodnín z ktorých postupne vznikajú nové prostredia. Časti konárov, machov, koreňov, húb a iných prírodou, živlami či divokou zverov vytvorených “objektov” sú často inšpiračným základom pre ďalšie jeho premýšľanie.

Vznik diel zo série “Nová príroda” bol podporený formou štipendia z Fondu na podporu umenia.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  archív  celý článok
23. aug. 2021

Luboš Svoboda / rezidencia / august 2021


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  celý článok
02. aug. 2021

Milan Houser / rezidencia / august 2021

Milan Houser (1971) je český vizuálny umelec. Žije v Brne. Pri tvorbe pracuje najmä s lakom a farbou, ich možnosťami, limitmi, správaním sa. Jeho maľby, menšie či väčšie sochárske objekty pokrývajú raz starostlivo inokedy divoko nalievané vrstvy lesklého laku, do ktorého primiešava farebné pigmenty či namleté kovové častice. Na výsledok svojho laborovania čaká dlhé mesiace. Lak schne, ohýba sa, vyfarbuje sa, kvapká, vytvára hĺbku. Milan Houser bol vôbec prvým rezidentom, ktorý Banská Stanica hostila v roku 2010. Po 11 rokoch sa k nám vracia a to rovno do grafickej dielne, kde vznikajú jeho prvé grafické práce.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  celý článok
01. aug. 2021