Peter Barényi / Export rezidencia v PROGR, Bern / november 2014

Počas posledných rokov sa autor vo svojej tvorbe priamo či nepriamo vyjadroval k tráveniu času mimo súkromný priestor. V rozmedzí mesačnej rezidencie chce tento princíp úplne poprieť. Projekt bude vznikať za dverami rezidenčného bytu a bude mať formu každodenného denníkového opisu situácie v ňom.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
31. okt. 2014

Mira Gáberová / Export rezidencia v PROGR, Bern/ november 2014

Bern, mesto v ktorom som nikdy nebola. Wikipédia píše, že je to mesto v prvej desiatke na celom svete s najlepšou kvalitou života. Mám v úmysle toto mesto spoznávať počas jedného krátkeho rezidenčného mesiaca, zrýchlene, behom a to doslovne. Je to pre mňa veľká výzva, každé ráno vstať a obuť si tenisky. Výstupom pobytu bude záznam z každodenného rituálu v rôznych formách (kresby, fotky, video, zápisky, grafy).


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
31. okt. 2014

Dominik Hlinka / rezidencia Aklimatizácia / 30.10.-23.11.2014

Projekt s pracovným názvom “KraftGwerk” sa zakladá na (tvorivom) pobyte v krajine, na Sitne, ktorý je najvyšším vrchom pohoria Štiavnické vrchy. Realizuje ho mladý autor Dominik Hlinka v rámci rezidenčného formátu Aklimatizácia. Fascináciu rozhľadu z tejto dominanty podčiarkuje aj bravúrnosť malieb Edmunda Gwerka, kterého pobyt práve v tomto prostredí nie je možné nespomenúť. Zotrvanie na tomto mieste nemá ale ambíciu vykrádať Gwerka, naopak. Cieľom projektu je pokračovanie vo vlastnom hľadaní interpretácie videného po dobu troch týždňov.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  celý článok
30. okt. 2014