Mika Laaksonen / rezidencia / jún 2023

Rezidenčný pobyt preladateľa Miku Laaksonena sa konal v rámci projektu Mesiac autorského čítania 2023 v Banskej Štiavnici a v Bratislave, financovaného z Grantov EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Organizátorom je Slovenské literárne centrum a partnerom projektu je BANSKÁ ST A NICA


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. jún. 2023

Kristína Míčová / rezidencia / jún 2023


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. jún. 2023

Open Studios / Eva Škrovinová a Barbora Kachlíková / 28.5.2023

Na III. poschodí Vám sprístupníme pracovné priestory – ateliéry Evy Škrovinovej a Barbory Kachlíkovej, ktorých rezidenčné pobyty u nás sa pomaly chýlia k záveru. Autorky sú generačnej príbuzné, stretli sa v ateliéri maľby Václava Stratila na FaVU v Brne, kde obe študovali. Maľbu ale vnímajú rozdielne. Barbora v tvorbe rozvíja princípy klasickej olejovej maľby ako závesného obrazu a Eva ju ako médium úplne potláča, expanduje do priestoru, laboruje s tlačou, experimentálnymi matricami aj menšími objektami. Príďte sa pozrieť na čom u nás pracovali.

Formát „Open Studios“ alebo „Otvorených ateliérov“ dáva príležitosť nahliadnuť širokej verejnosti do pracovného procesu umelcov a umelkýň. Tešíme sa na osobné stretnutie! Začíname o 15:00


BANSKÁ ST A NICA  novinky 
25. máj. 2023

Barbora Kachlíková / HAPPINESS IS NOT THERE. IT’S IN YOU! / 28.5. - 7.7.2023

Výstavný projekt českej vizuálnej umelkyne Barbory Kachlíkovej s názvom HAPPINESS IS NOT THERE. IT’S IN YOU! predstavuje výsledky jej dvojmesačného rezidenčného pobytu v priestore Banská St a nica. Séria abstraktných malieb je inšpirovaná vzťahom človeka a dravcov, ktorých autorka pozorovala počas návštev školy v Štiavnických Baniach, kde je starostlivosť o zvieratá, najmä dravé vtáky, súčasťou vyučovacích osnov. Základná škola Maximiliána Hella je oficiálnym partnerom rezidencie.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  PARTER BSC  celý článok
24. máj. 2023

Eva Škrovinová / rezidencia / máj 2023


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. máj. 2023

Adam Turzo / Specimens / 8.4. - 14.5. 2023

Adam nezbiera kamene. Adam zbiera sklo. Adam taví sklo. Adam napodobuje kamene. Adamove kamene nenájdeme v prírode, tak isto ako v prírode nenájdeme Adamove umenie. Adamove kamene sú SPECIMENS. Špeci.
V Adamovej tvorbe sa často objavuje motív fúzie organického a neživého, trvanlivého a netrvanlivého materiálu. Touto fúziou akoby napodobňoval špecifické prírodné – chemické a fyzikálne procesy mutácie telies do kvázi-mimikier. Jeho tvorba je orientovaná v zásade spracovávaním technického materiálu a v procesoch samotnej výroby sa dotvára ich príbeh.

Kurátor: Tomáš Moravanský
Technická spolupráca: Lubomír Šurýn
Partneri projektu sú: Banská St a nica Contemporary, INSTITUT INSTITUT


BANSKÁ ST A NICA  novinky  PARTER BSC  celý článok
07. apr. 2023

Barbora Kachlíková / rezidencia / apríl-máj 2023

Barbora Kachlíková (nar. 1988) je výtvarná umelkyňa, ktorá sa venuje klasickej aj tušovej maľbe a kresbe. Vo svojich obrazoch reaguje na prostredie, ktoré obýva a navštevuje, na ľudí s ktorými komunikuje a stretáva sa. Žije na fínskom vidieku v dedine Ratula, odkiaľ pravidelne vyráža na umelecké cesty za novými skúsenosťami a inšpiráciou.
Počas rezidencie autorka pracuje na sérii maliarskych diel inšpirovaných vzťahom človeka a dravca. Ten sleduje vo vyučovacom procese školy v Štiavnických Baniach, kde je starostlivosť o zvieratá, najmä dravé vtáky súčasťou vyučovacieho systému. Základná škola Maximiliána Hella, ktorá je unikátnym edukačným zariadením svojho druhu, je oficiálnym partnerom rezidencie, počas ktorej sa uskutoční aj workshop plenérovej maľby pre žiakov a žiačky, prednáška autorky o jej cestách po svete a tiež záverečná výstava. Výstavu malieb Barbory Kachlíkovej pripravujeme v závere mája 2023 aj pre galériu PARTER BSC.


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie  celý článok
03. apr. 2023

Tomáš Moravanský / rezidencia / apríl 2023


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. apr. 2023

Zita Pisárová / rezidencia / marec 2023


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. mar. 2023

Dominik Hlinka / Štiepenie / 28.1.-28.2.2023


BANSKÁ ST A NICA  novinky  PARTER BSC 
28. jan. 2023

Luděk Rathouský / rezidencia / október 2022


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. okt. 2022

Klára Kusá / rezidencia / august 2022


BANSKÁ ST A NICA  novinky  rezidencie 
01. aug. 2022