Stratený človek / výstava v PARTER BSC / 22.10-26.11.2021

vernisáž výstavy – piatok 22.10.2021 o 18:30
miesto: PARTER BSC
kurátorka: Lucia G.Stach
hlavný organizátor: JAMA Milana Adamčiaka
trvanie výstavy do 26.11.2021
otvorené vždy v štvrtok – piatok – sobota od 15:00 do 18:00
vstup voľný
Viacgeneračná medzinárodná výstava pracuje s geniom loci „vnútrozemia“ mesta a okolia Banskej Štiavnice a Banskej Belej, kde žil v posledných rokoch Milan Adamčiak a dnes je preto domovom JAMA (ne)festivalu, ktorý si ho každoročne pripomína. Projekt sleduje tému interakcie umelcov a umelkýň z rôznych oblastí umenia s inými ľuďmi, ako aj s meniacim sa svetom, v ktorom žijú. Vybrané diela a performancie spája skutočnosť, že je možné interpretovať ich ako kryptoautoportréty. Každé z nich inými prostriedkami pracuje s témou izolácie a ohrozenia, ale aj hľadania úniku, cesty von.


BANSKÁ ST A NICA  news  PARTER BSC  whole story
Sun 17 Oct 2021

Svätopluk Mikyta / Open Studio 2 / 24.10.2021 o 11:00

Spoluzakladateľ Banskej Stanice Contemporary, vizuálny umelec a vysokoškolský pedagóg Mikyta sa hlási k Orave ako miestu, kde strávil svoje „dobrodružné“ realitou i vlastnou mytológiou opradené detstvo a dospievanie. Otvorený projekt „Nová príroda“, ktorý sa tématicky odkazuje na tieto východiská rozvíjal autor počas ostatných 20 mesiacov silne poznačených koronakrízou, sociálnou izoláciou a intenzívnym obratom k prírode, ktorá ho obklopuje.
Súčasťou nedeľného „Open Studia“ bude projekcia filmu Michala Moravčíka a Jany Kapelovej „Príbehy pre vnútornú potrebu“ /2015 / 40min.

Projekt „Nová príroda“ bol podporený formou štipendia z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.
Partnerom nedeľného stretnutia je JAMA – 75. ročník Milana Adamčiaka.


BANSKÁ ST A NICA  news  whole story
Mon 11 Oct 2021

Denisa Kollárová / rezidencia / október 2021

Denisa Kollárová je absolventkou Ateliéru ilustrácie a voľnej grafiky Dušana Kállaya na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Venuje sa klasickým grafickým technikám najmä linorezu. V poslednej dobe aj na základe vlastnej životnej situácie pracuje najmä na detských ilustráciách. Je štiavnický pobyt využila na nerušené laborovanie v grafickej dielni a prácu na väčších, farených linorytoch.


BANSKÁ ST A NICA  news  residency  whole story
Fri 01 Oct 2021

Bohdan Heblík / rezidencia / september 2021

Bohdan Heblík je grafický dizajnér a ilustrátor fungujúci aj pod prezývkou Kofila. Od reklamných spotov, plagátov, kampaní sa Bohdan utieka rád a často k streamovaniu a fyzický priestor strieda za ten digitálny. Jeho profesný záujem o filmový plagát ako médium sa zrkadlí v knihe, na ktorej pracuje už dva roky. V rámci rezidencie sa rozhodol knihu dokončiť.


BANSKÁ ST A NICA  news  residency  whole story
Mon 06 Sep 2021

Ľubomíra Ch. Sekerášová / rezidencia / september-október 2021


BANSKÁ ST A NICA  news  residency  whole story
Wed 01 Sep 2021

Mária Kižnanská / rezidencia / september 2021


BANSKÁ ST A NICA  news  residency 
Wed 01 Sep 2021

Svätopluk Mikyta / Open Studio / 28.8.2021 o 16:00

Pred 3. covidovou vlnou Vás pozývame do ateliéru Svätopluka Mikytu na 3. poschodie do pracovných priestorov Banskej St a nice.
Od 16tej budete mať možnosť nahliadnuť do pracovného laboratória Mikytu a nad jeho najnovšími rozpracovanými prácami zo série “Nová príroda” diskutovať o zaujímavom ostatnom roku aj o blízkej budúcnosti v umeleckej prevádzke autora. Mikyta sa okrem kresby, grafiky intenzívne venoval zbieraniu artefaktov rôznych prírodnín z ktorých postupne vznikajú nové prostredia. Časti konárov, machov, koreňov, húb a iných prírodou, živlami či divokou zverov vytvorených “objektov” sú často inšpiračným základom pre ďalšie jeho premýšľanie.

Vznik diel zo série “Nová príroda” bol podporený formou štipendia z Fondu na podporu umenia.


BANSKÁ ST A NICA  news  archive  whole story
Mon 23 Aug 2021

Luboš Svoboda / rezidencia / august 2021


BANSKÁ ST A NICA  news  residency  whole story
Mon 02 Aug 2021

Milan Houser / rezidencia / august 2021

Milan Houser (1971) je český vizuálny umelec. Žije v Brne. Pri tvorbe pracuje najmä s lakom a farbou, ich možnosťami, limitmi, správaním sa. Jeho maľby, menšie či väčšie sochárske objekty pokrývajú raz starostlivo inokedy divoko nalievané vrstvy lesklého laku, do ktorého primiešava farebné pigmenty či namleté kovové častice. Na výsledok svojho laborovania čaká dlhé mesiace. Lak schne, ohýba sa, vyfarbuje sa, kvapká, vytvára hĺbku. Milan Houser bol vôbec prvým rezidentom, ktorý Banská Stanica hostila v roku 2010. Po 11 rokoch sa k nám vracia a to rovno do grafickej dielne, kde vznikajú jeho prvé grafické práce.


BANSKÁ ST A NICA  news  residency  whole story
Sun 01 Aug 2021

Galéria DOMA, katalóg

Je to niečo ako kartová hra. Z jednej strany formát obrázku, reprodukcie diela, z druhej textové info, podivné správy informujúce o dianí vo svete v skorú jar roku 2020. Čas prebúdzajúcej sa krízy v znamení vírusu, ktorý nám poprehadzoval programy, plány aj ilúzie o bezpečnom mieste na život.
Katalóg Galérie DOMA, ktorá vznikla náhle na základe novej skúsenosti sme poskladali do formátu kariet, ktorých počet sa môže časom navyšovať. Zadnú stranu vypĺňa text – výber z titulov správ, ktoré sme denne nedočkavo hltali. S odstupom niekoľkých mesiacov sa nám mnohé z nich môžu zdať vymyslené, prehnané, bizardné.
Projekt Galérie DOMA a vydanie katalógu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.


BANSKÁ ST A NICA  news  shop  publications  whole story
Sun 11 Jul 2021

4AM Fórum pre architektúru a médiá / rezidencia / júl 2021


BANSKÁ ST A NICA  news  residency 
Thu 01 Jul 2021

Imrich Vanek: Súkromné a verejné / výstava / Východoslovenská galéria Košice

VÝSTAVA V KURÁTORSKEJ KONCEPCII ZUZANY BODNÁROVEJ A SVATOPLUKA MIKYTU PREDSTAVUJE TVORBU IMRICHA VANEKA.
Imrich Vanek (1931 – 2015) bol slovenský sochár pracujúci najmä v médiu keramiky. Modelovanie z hliny sa stalo pre 20ročného Vaneka formou arteterapie, po vážnom úraze (železničná havária v januári 1952), ktorá prerástla do hlbšieho záujmu a vyústila do prihlášky na umeleckú školu. Do Ateliéru keramiky a porcelánu prof. Otta Eckerta na pražskej Vysokej škole umeleckopriemyselnej nastúpil v roku 1956. Po štúdiu sa zamestnal v Rakovníckych keramických závodoch, kde nasledujúce 3 desaťročia realizuje (v spolupráci s architektami vďaka tzv. Hlave V.) veľkoformátové, keramické steny pre novovznikajúce kultúrne a obchodné centrá. Od roku 1989 monumentálnu tvorbu nahrádza práca ateliérová – komorná.


BANSKÁ ST A NICA  news  archive  whole story
Tue 29 Jun 2021