Svätopluk Mikyta / Open Studio / 28.8.2021 o 16:00
Pondelok, august 23, 2021

Pred 3. covidovou vlnou Vás pozývame do ateliéru Svätopluka Mikytu na 3. poschodie do pracovných priestorov Banskej St a nice.
Od 16tej budete mať možnosť nahliadnuť do pracovného laboratória Mikytu a nad jeho najnovšími rozpracovanými prácami zo série “Nová príroda” diskutovať o zaujímavom ostatnom roku aj o blízkej budúcnosti v umeleckej prevádzke autora. Mikyta sa okrem kresby, grafiky intenzívne venoval zbieraniu artefaktov rôznych prírodnín z ktorých postupne vznikajú nové prostredia. Časti konárov, machov, koreňov, húb a iných prírodou, živlami či divokou zverov vytvorených “objektov” sú často inšpiračným základom pre ďalšie jeho premýšľanie.

Vznik diel zo série “Nová príroda” bol podporený formou štipendia z Fondu na podporu umenia.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchívcelý článok

Imrich Vanek: Súkromné a verejné / výstava / Východoslovenská galéria Košice
Utorok, jún 29, 2021

VÝSTAVA V KURÁTORSKEJ KONCEPCII ZUZANY BODNÁROVEJ A SVATOPLUKA MIKYTU PREDSTAVUJE TVORBU IMRICHA VANEKA.
Imrich Vanek (1931 – 2015) bol slovenský sochár pracujúci najmä v médiu keramiky. Modelovanie z hliny sa stalo pre 20ročného Vaneka formou arteterapie, po vážnom úraze (železničná havária v januári 1952), ktorá prerástla do hlbšieho záujmu a vyústila do prihlášky na umeleckú školu. Do Ateliéru keramiky a porcelánu prof. Otta Eckerta na pražskej Vysokej škole umeleckopriemyselnej nastúpil v roku 1956. Po štúdiu sa zamestnal v Rakovníckych keramických závodoch, kde nasledujúce 3 desaťročia realizuje (v spolupráci s architektami vďaka tzv. Hlave V.) veľkoformátové, keramické steny pre novovznikajúce kultúrne a obchodné centrá. Od roku 1989 monumentálnu tvorbu nahrádza práca ateliérová – komorná.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchívcelý článok

Svatopluk Mikyta: Kolaps Lapsus II / výstava v Novej Cvernovke Bratislava / 7.-22.11.2019
Nedeľa, november 03, 2019

Pozývame Vás na otvorenie výstavy do bratislavskej Novej Cvernovky, ktorá predstaví najnovšie práce a objekty Svatopluka Mikytu, zakladateľa a člena nášho združenia, ktorý pred rokom našiel svoj vlastný ateliér v našich nových priestoroch na ul. A.Gwerkovej-Gollnerovej v Banskej Štiavnici.
Grafiky, koláže, objekty a tlače predstavené na bratislavskej výstave vznikali počas uplynulého roka.

Svatopluk Mikyta
Kolaps Lapsus II

štvrtok 7.11.2019 o 18:00
Galéria Zborovňa Nová Cvernovka
I.poschodie
Račianska 78, Bratislava

výstava je otvorená do 22.11.2019
utorok-piatok 14:00 – 18:00

Vystavené diela vznikli vďaka podpore z verejných zdrojov formou štipendia z Fondu na podporu umenia.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchív

Revolution is not a garden party / konferencia / BOZAR Brusel / 27.10.2019
Nedeľa, október 27, 2019

Aj takto môžu vyzerať oslavy 30 ročnej slobody!
Prezidentom sa stal dramatik, spevácka revolúcia zvrhla diktatúru, zakázaní spisovatelia vyliezli na balkóny a rozprávali sa s davmi. Rok 1989 bol jedinečným rokom, keď mali umelci šancu vytvoriť nový politický systém a sloboda tvorivosti bola znamením nového veku v strednej a východnej Európe. Čo je odkazom revolúcie dnes? Môžu byť umelci návrhármi nového spoločenského poriadku? Mali by sa o to usilovať? A koľko dedičstva umelcov a aktivistov generácie 1989 žije o tri desaťročia neskôr?
Celodenné stretnutie spája umelcov, aktivistov, vedcov a vodcov rôznych generácií.
Banská Stanica je na konferencii ako jediná zastupujúca Slovensko.
Konferencia sa koná ako súčasť projektu Dialóg, Kultúrne angažmá pred rokom 1989 a po ňom s podporou „programu Európa pre občanov“ Európskej únie.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchív

Žena novej doby / výstava / PARTER BSC / 17.5.- 30.6. 2019
Piatok, máj 03, 2019

Najskôr zakázali knihu, potom zavraždili jej autorku.
Výstava s podtitulom Návrat Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej do Banskej Štiavnice vychádza z nových archívnych výskumov a rozhovorov s pamätníkmi. Ponúka prvé obsiahlejšie stretnutie so ženou, ktorá pozitívnym a progresívnym spôsobom ovplyvnila demokratický vývoj na Slovensku. Dr. Alžbetu Gwerkovú-Göllnerovú si budeme prostredníctvom špeciálnych bannerov pripomínať aj na desiatich miestach spojených s jej životom v Banskej Štiavnici a okolí, v Banskej Bystrici, Kremničke a v Bratislave.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyPARTER BSCarchív

Monostanica / workshop s Palom Bálikom a Janom Čumlivskim / 29.4.-5.5.2019
Nedeľa, apríl 28, 2019

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchív

Dialóg / Kultúrne angažmá pred rokom 1989 a po ňom / 6.4.-10.5.2019
Pondelok, marec 25, 2019

Vo veľkej sále galérie Jozefa Kollára otvoríme medzinárodný projekt, ktorý vznikol, aby rozvinul verejnú diskusiu s medzigeneračným dialógom o udalostiach roku 1989, ako sa odrážajú v kontexte dnešnej doby, o téme nášho členstva v EU a spoločnej budúcnosti v Európe s dôrazom na úlohu občianskej angažovanosti v minulosti, súčasnosti a budúcnosti demokratickej a zjednotenej Európy.

Respondenti: Saša Uhlová, Zbigniew Libera, Zuzana Mistríková, Aleš Palán, Antonina Krzysztoń, Vladimír Michal, Věra Roubalová Kostlánová, Andrzej Jagodziński, Tereza Nvotová, Miloš Rejchrt, Dorota Masłowska, Peter Kalmus

Umelecky sú tieto osobnosti zachytené na fotografiách Jána Kekeliho, Witka Orského a Dity Pepe v situáciách, ktoré majú istú previazanosť s ich životmi a obsahom rozhovorov, ktoré viedla Barbora Baronová.

Hlavný organizátor: České centrá v spolupráci s Českým centrom Bratislava a Banskou St a nicou. Výstava je financovaná programom Európskej únie Európa pre občanov.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchívcelý článok

Jakub Němec / rezidencia / 15.2.-15.4.2019
Nedeľa, február 10, 2019

Jakub Němec je absolventom Ateliéru kresby a grafiky na FaVU VUT v Brne (2018). Je novomediálnym umelcom pracujúcim najmä s médiom inštalácie a objektu. Žije a tvorí v Brne. V Banskej Štiavnici pracuje na rozsiahlej sérii xeroxových prác.
Dvojmesačná rezidencia autora je súčasťou formátu Aklimatizácia, ktorá je zameraná na podporu čerstvých absolventov vysokých umeleckých škôl a ich umeleckej praxe.
Súčasťou rezidencie je Otvorený Ateliér – 19.3.2019 o 17:00 a pripravovaná výstava v priestore Display BSC.
Rezidencia je súčasťou ročného programu Banskej Stanice, ktorý je podporený z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.

BANSKÁ ST A NICArezidenciearchív

Peter Jánošík /Nenápadná väzba/ 29.11-29.12.2018
Štvrtok, november 29, 2018

XII. výstava v projektových priestoroch Display BSC predstavuje štiavničana Petra Jánošíka, absolventa Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Ateliéru mal+by Klaudie Kosziba. Autor vystavuje zástupné práce v médiu maľba, kresba a objekt.
Jánošík uvažuje v maľbe o tradícii z ktorej vychádza, vedome ju v koncovke adjustácie a prezentácie spochybňuje. Napichnúť obraz na surové kovové osi, poškodiť pracne vybudovanú maliarsku kompozíciu a statickým performatívnym gestom poprieť hodiny strávené v ateliéri, musí niečo znamenať. Medzi zobrazovaným motívom a prezentovaným objektom cítiť priamu vnútornú väzbu. Strom prerastajúci kovový plot verzus maľba stromu „prerastajúca kovový etažér“. Cielená stigmatizácia či ukrižovanie plátna je sofistikovanou provokáciou všetkým tradicionalistom vešajúcim oleje a akryly vo vodováhe na výšku očí. U nenápadného autora je meditácia nad stavom maľovaného obrazu v mediálnej dobe malou tichou lokálnou revolúciou.
Výstava je súčasťou ročnej dramaturgie centra Banská Stanica, ktoré z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyDisplay bscarchívcelý článok

Roel Van Der Linden / rezidencia / 19.október-19.november 2018
Piatok, október 19, 2018

BANSKÁ ST A NICAnovinkyrezidencieŠKOLA bscarchív

Ondřej Homola / rezidencia / október 2018
Pondelok, október 01, 2018

BANSKÁ ST A NICAnovinkyrezidencieŠKOLA bscarchív

Otvorené ateliéry Štiavnica / 29.9.2018 od 9:00 do 20:00
Nedeľa, september 16, 2018

Zaujímaví ľudia, rôznorodé príbehy a miesta v Banskej Štiavnici v jednom dni. Príležitosť nazrieť do pracovného prostredia autorov a autoriek, ktorí tvoria v tomto meste. Pilotný projekt Otvorených ateliérov Štiavnice predstaví selekciu 10tich zaujímavých autorských ateliérov. Bude čas na diskusiu aj na Vaše otázky.

Lukáš Rohárik a Chytrô / Ivan Slovenčák / Vlado Oravec / Peter Jánošík /Arpád Pál / Matúš Lányi / Eva Škrovinová / Svätopluk Mikyta / Nico Krebs / Lucia Tkáčová / Kabinet grafiky (presný časový rozpis nižšie)
Organizuje Banská St a nica Contemporary s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Partnermi projektu sú: Banskobystrický samospávny kraj (BBSK), antikvariatik.sk a Bakomi.

BANSKÁ ST A NICAŠKOLA bscarchívcelý článok

Eva Škrovinová / rezidencia / september 2018
Sobota, september 01, 2018

BANSKÁ ST A NICArezidencieŠKOLA bscarchív

Aleksandra Vajd a Jimena Mendoza / rezidencia / august 2018
Streda, august 01, 2018

BANSKÁ ST A NICArezidenciearchív

Lucie Lučanská / rezidencia / august 2018

BANSKÁ ST A NICArezidencieŠKOLA bscarchív

Rastislav Podoba - mikrorezidencia - EDITION bsc 2018
Utorok, apríl 17, 2018

BANSKÁ ST A NICAnovinkyrezidenciearchív

EDITION bsc 2018 - open call
Štvrtok, marec 01, 2018

Pre III. ročník projektu EDÍCIA bsc – hľadáme 1 autora alebo 1 autorku – zo Slovenska alebo z Čiech – skúsenosť s grafikou nie je podmienkou
Čo ponúkame? – v rámci mikrorezidencie (týždeň) – práca na sérii suchých ihiel – technické (grafický lis, rydlá atď), materiálové (zinkové plechy a Zerkall papier) a personálne zázemie (tlačiar a technologický konzultant) plne k dispozícii – honorár 200 Euro (autorská zmluva) – ubytovanie počas rezidencie priamo na Banskej St a nici – cestovné náklady z miesta pobytu do Banskej Štiavnice a späť

Deadline pre prihlášky: 20.apríl 2018
Na mailovú adresu .(Pre zobrazenie tejto e-mailovej adresy musíš mať zapnutý JavaScript) nám zasielajte:
Výber z Vášho CV (maximálne 10 strán)
Motivačný list.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchívcelý článok

Hole in Flag: Svätopluk Mikyta / 16.2.-6.4.2018/ ITO, Stuttgart, Nemecko
Štvrtok, február 01, 2018

Výstava Svätopluka Mikytu s názvom Hole in Flag v „Priestore ITO“ v Stuttgart chce narušiť kontemplatívnosť tohto malého projektového priestoru. Ako hovorí autor „Chcem nájazdom z „barbarského východu“ vniesť nepokoj do priestoru, kde sa dáva dôraz na stálosť a istoty.“ Práce na papieri z cyklu autorských tzv. pretlačí predstavujú východoeurópsku komplikovanosť, nestálosť, premenlivosť, intuitívnosť, divokosť a nedokončenosť – permanentnú transformáciu. Výstava sa zameriava na posledné obdobie autora, ktorý od roku 2014 pracuje kontinuálne na grafickej sérii s úplným popretím sofistikovaných grafických postupov. Linorez, monotypia, maľba, frotáž ale aj “grafika” písacieho stroja a vlastné autorské techniky sa tu stretávajú v mnohých vrstvách na jednej ploche.
Symbolicky je výstava „návratom“ Mikytu do mesta, kde má intenzívne kontakty ešte z vysokoškolských čias. Práve tu, na Akademie der Bildenden Kunste v Ateliéri Freie Grafik und Malerei prof. Wolfganga Gäfgena študoval medzi rokmi 1995-1997. Do mesta sa odvtedy pravidelne vracia.
Realizujeme s finančnou podporou z Fondu na podporu umenia.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchívcelý článok

Trofeje / Palo Čejka / 25.11.-28.12.2017 / Display bsc
Štvrtok, november 16, 2017

25.11.-28.12.2017
Display BSC / Galéria J.Kollára, Banská Štiavnica

Najnovšia eko-poľovnícka séria veľkoplošných grafík linorytca Pala Čejku je smutno-ironickou ilustráciou stavu zakonzervovania živých bytostí. Včera ešte pobehovali po lesoch, poliach, stepiach, savanách a dnes sú ich schránky suvenírom, absurdným mementom mori v bizardných poľovníckych interiéroch.
Výstavu sme mohli zorganizovať vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyDisplay bscarchívcelý článok

Taiyo Onorato & Nico Krebs / Medzinárodná vesmírna stanica / október 2017
Nedeľa, október 01, 2017

Pred rokom sme počas realizácie projektu Tatrahundert objavili verejnosti uzavretú zastávku TEŽ v Dolnom Smokovci. Malá architektúra a jej hibernačný stav nás okamžite zaujali. V lete 2017 sme si stanicu prenajali, vyčistili a pozvali prvých umelcov. Počas októbra prezentujeme pilotnú výstavu, možný scenár, ktorý môže byť alternatívou pre využitie tejto nepotrebnej zastávky. Vzniká pracovný/rezidenčný/výstavný priestor TATRY 73.

“6 miliárd ľudí mi fandí, ale väčšina sa diví prečo to robím.” Tak znie úvodná replika hlavného hrdinu filmu Do neznáma (Approaching the Unknown) z roku 2016. Muž, vedec v ňom smeruje sám, v kozmickej lodi zo Zeme na Mars, s vedomím, že ide o cestu jednosmernú. Citát môže byť parafrázou k pocitu švajčiarskeho umelca Nico Krebsa, ktorý v bývalej čakárni zastávky , za zatvorenými dverami, odrážajúci otázky okoloidúcich zvedavcov vytváral v izolácii vlastné, umelecké prostredie.

Rezidenciu autorov a následnú výstavu sme mohli zorganizovať vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyrezidencieTATRY 73archívcelý článok

Peter Granser: I walked into a cave and up to Paradajs / výstava v ITO Stuttgart / 22.9.-10.11.2017
Piatok, september 22, 2017

V jesennom termíne sa v priestore ITO v Stuttgarte prezentuje projekt, ktorý takmer presne pred rokom vznikal počas rezidencie Petra Gransera u nás v Banskej St a nici. Premiérovo bol uvedený v rámci dramaturgie nášho výstavného priestoru DISPLAY bsc, ktorý je súčasťou Galérie J.Kollára v Banskej Štiavnici.

ITO je slovo, ktoré má v Japonsku viac významov. Je to „cesta“ „smerovanie“ ale aj „niť“. „Projektraum ITO“ vznikol v roku 2015 na základe osobnej zainteresovanosti jeho dvoch iniciátorov: vizuálneho umelca Petra Gransera a Beatrice Theil (osobne vnímame podobnosť s projektom Banská St a nica práve v tejto osobnej zainteresovanosti), ktorí sa po niekoľkých cestách po Ázii (Japonsko, Čína, Taiwan) pokúsili vytvoriť v západnej urbánnej metropole Stuttgart priestor na zpomalenie a vychutnanie si umeleckých diel. ITO je komorným výstavným priestorom s jasnou dramaturgiou a okruhom návštevníkov.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchív

Od knihy ku knihe / výstava v TIC Brno / 19.9.-28.10.2017
Nedeľa, september 17, 2017

Ukazovákom automaticky hladíme dispeje našich „smart“ telefónov, prechádzame stovkami obrázkov denne, klikáme na odkazy, zdieľame, sumarizujeme, ukladáme dáta. Tým istým ukazovákom listujeme stránkami kníh, niekedy sa dotýkame riadkov písaného textu. Haptický kontakt s informáciou prežíva. Kniha – zdroj poznania mutuje do internetového odkazu. Nie však na výstave „Od knihy ku knihe“, ktorá predstavuje 3 projekty, na začiatku ktorých boli knižné-tlačené zdroje, nájdené v antikvariátoch na rôznych miestach Strednej Európy. Ich estetická hodnota, forma a obsah bola pre každý z predstavených projektov východiskom pre vznik nových autorských diel, ktorých archiváciu pre budúcnosť zavŕšilo znovupublikovanie do formy knihy. Všetky prezentované diela, projekty a knihy vznikali počas rezidenčných pobytov priamo v priestore umeleckého centra Banská St a nica Contemporary.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchívcelý článok

Makino Takashi / filmová projekcia / 27.5.2017, kino Akademik
Utorok, máj 16, 2017

Tahashiho projekcie sú “zvukovou a vizuálnou hostinou”, šumom z ktorého sa vynárajú informácie, obrazy a deje. Pre projekciu v kine Akademik v Bnskej Štiavnici autor pripravil výber zo svojej filmografie, trojicu filmov: EVE (2004), Generator (2011) a cinéma concret (2015). Vďaka partnerom večera je vstup na projekciu voľný.
Ďakujeme kinu Akademik, mestu Banská Štiavnica, projektu ITO a Fondu na podporu umenia.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchívcelý článok

I walked into a cave and up to Paradajs / Peter Granser / 26.5. - 5.7. 2017 / Display bsc
Nedeľa, máj 14, 2017

Výstava nemeckého fotografa Petra Gransera predstaví projekt, ktorý vytvoril v rámci rezidencie v priestore umeleckého centra Banská St a nica Contemporary v mesiaci október 2016.
Prírodné fragmenty, konáre, listy, kamene, husté húštiny na čierno-bielych fotografiách sú statickým prostredím pre očistné putovanie autora. Výstup na Paradajs – ako prechod z temnoty do svetla.
V rámci vernisáže sa uskutoční videoprojekcia filmu „Land“ od Rei Hayama (JP).

BANSKÁ ST A NICAnovinkyDisplay bscarchívcelý článok

Ján Šipöcz / prezentácia výstupov z rezidencie / 6.máj 2017
Pondelok, máj 01, 2017

Pozývame Vás
v sobotu, 6.mája 2017 o 18:00
do nového fotoštúdia PierCom priamo na štiavnickom Trotuári / ulica Andreja Kmeťa 3, Banská Štiavnica / vstup rovno z ulice / na prezentáciu výsledkov z mesiac trvajúceho tvorivého pobytu Jána Šipöcza v priestore umeleckého centra Banská St a nica Contemporary.
Prácu s nájdeným fotografickým základom rozvýja slovenský fotograf Ján Šipöcz od roku 2012. V internetových aj kamenných bazároch skupuje celé sady diapozitívov, ktoré ako suveníry z rôznych rekreačných destinácií slúžili dovolenkárom na pripomenutie prázdninovej atmosféry. Vybavený obrázkami nenavštívených miest prichádza do mimosezónnej atmosféry Štiavnice. Minimalistickými zásahmi ale aj perforáciou či totálnou deštrukciou mení čítanie idilických letovisk a vytvára novú geografiu vizuálneho obrazu. Šipöcz pre seba v tejto sérii otvára otázky týkajúce sa originality/originálu reprodukovaného obrazu/fotografie. Od multiplikovateľného média sa posúva k artefaktu poznačeného doslova “rukou autora”.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchívcelý článok

TATRAHUNDERT / výstava v Stredoslovenskej galérii / 7.3.- 23.4.2017
Štvrtok, február 23, 2017

Podnetom k vzniku projektu Tatrahundert bol objav skicáku s 10 akvarelmi a 13 perokresbami s krajinnými motívmi Vysokých Tatier, datovaný vojnovým rokom 1916. V antikvariáte v Banskej Štiavnici ich našiel slovenský umelec Svätopluk Mikyta a rozhodol sa ho použiť ako „vizuálnu výzvu“ pre okruh 15 umelcov zo Slovenska, Česka, Maďarska a Švajčiarska. Vybraní autori pracujúci v rôznych médiách tak prichádzajú presne po sto rokoch na 24 hodinovú rezidenciu na tie miesta Vysokých Tatier, ktoré si do svojho skicára zaznamenal maďarský dôstojník Gyula Hembach. Tretie uvedenie vystavy (po Vysokých Tatrách a Brne) v Banskej Bystrici prináša opäť pozmenenú formu prezentácie, ktorá akcentuje práce jednotlivých autorov.
Výstavu organizujeme za podory Fondu na podporu umenia a v spolupráci so Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchív

Ihla, ruka, srdce, hlava / Adamčiak, Dovičáková, Gábor, Mikyta / 31.12.2016-1.3.2017 / Display
Nedeľa, december 18, 2016

BANSKÁ ST A NICAnovinkyDisplay bscarchív

EXXKLUZIV / Monika a Bohuš Kubinský / 20.11.2016
Štvrtok, november 10, 2016

Happening pečenia vianočných oblátok v priestore umeleckého centra Banská St a nica Contemporary komentuje už nie len stredoslovenskú spoločenskú realitu. Tradičnú ikonografiu krehkých oblátok autori, Monika a Bohuš Kubinský , dopĺňajú súčasnými vizuálnymi kódmi, ktoré sú odkazmi k znepokojujúcej spoločenskej a politickej situácii. Tá sa stáva prekvapivo akceptovateľnou pre mnohých Slovákov.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchívcelý článok

Šedomodrá línia, Jakub Roček a Marie Lukáčová / 15.10.-5.12.2016 / Display BSC
Piatok, október 14, 2016

Filmová fikcia Šedomodrá línia sa odohráva v budúcnosti, kedy je biologická forma života vytlačená na miesto odkiaľ vzišla, do mora. Pevnina, osídlena strojmi sa premenila na nehostinné miesto. Ľudský druh sa vydá do boja. Traja jej zástupcovia (človek, pes a dron) sú vyslaní hľadať vzácnú rastlinu.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyDisplay bscarchívcelý článok

From 0 To O (You had to know) knižný projekt Katarína Hrušková a Peter Puklus
Štvrtok, september 01, 2016

Vydanie autorskej knihy s fotografiami Kataríny Hruškovej a Petra Puklusa a autorským textom Kataríny Hruškovej pripravujeme v mesiaci september 2016.
Projekt začal vznikať v rámci rezidencie autorov v mesiaci október 2014.
Vydanie knihy podporil Fond na podporu umenia.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchív

Strecha z hmly / VIDEO KOCKA 3 / 10.august 2016 o 18tej
Streda, august 03, 2016

Pozývame do haly Banskej St a nice, do najmenšieho “kina” na sériu autorských videí. VIDEO KOCKA je sprievodným podujatím festivalu 4Živly.
Iniciátorom projektu je Anton Čierny, kurátorkou prvého bloku pod názvom Strecha z hmly je Pavlína Fichta Čierna.
miesto konania: Banská St a nica Contemporary / železničná stanica Banská Štiavnica
Trate mládeže 6, Banská Štiavnica
Vstup voľný.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchív

TATRAHUNDERT / výstava v TIC Galérii Brno, Česká republika / 2.8.- 8.10.2016
Utorok, júl 05, 2016

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchív

Korpus, Emil Drličiak / výstava, 15.7.-1.9.2016/Display BSC Galéria J.Kollára
Nedeľa, júl 03, 2016

Od profesie grafického dizajnéra (ktorým v tradičnom zmysle slova nikdy nebol) sa Drličiak vzďaľuje. Systém, premyslených vzťahov a matematicko-geometrických odkazov, ktorý používal v predošlej tvorbe (od logotypov po scénografiu) je v jeho najnovších prácach prekrytý rýdzou vizualitou voľného umenia. Fragmenty- malé objekty, prírodniny, nájdené materiály aj monumentálne (viac ako 200 ročné) torzo lipy zo štiavnickej Kalvárie, Drličiak opracováva a podriaďuje vnútornej (vlastnej) logike času a priestoru. Práve ČAS je kľúčovým pojmom pre čítanie všetkých vystavených objektov a kresieb.

BANSKÁ ST A NICADisplay bscarchívcelý článok

Handbook to the Stars v New Yorku / 10.-12.jún 2016
Štvrtok, jún 09, 2016

V rámci 6teho Zine and Self-Published Photo Book Fair v NYC sa predstaví aj inštalácia Petra Puklusa, zostavená z kníh Handbook to the Stars. Prvé vydanie knihy je aktuálne vypredané a my pripravujeme druhé, revidované vydanie na jeseň 2016.

BANSKÁ ST A NICAnovinkyarchív

Krst knihy Ivany Palečkovej / Ex Libris Bratislava / 21.apríl 2016
Utorok, apríl 19, 2016

archív

Štiavnický reliéf / workshop s Petrom Nosáľom a Svätoplukom Mikytom / 13.-17.apríl 2016
Streda, apríl 13, 2016

archív

Vydobyté priestory, Lucia Papčová / výstava, 15.4.-15.6. 2016 / Display BSC Galéria J. Kollára
Nedeľa, apríl 10, 2016

Séria analogových, čierno-bielych fotografií vznikla počas rezidenčného pobytu autorky v centre Banská St a nica Contemporary v roku 2013 a vznikala aj v banských /vydobytých/ priestoroch v štiavnickom regióne. V rámci vernisáže v piatok, 15.apríla sa uskutoční prezentácia rovnomennej autorskej knihy.
Komorný priestor Display BSC predstaví v roku 2016 štvoricu autorských projektov, ktoré vznikli počas rezidencií v umeleckom centre Banská St a nica Contemporary. “Ponuku expandovať do historického centra Štiavnice, ktorú sme dostali od Galérie Jozefa Kollára, vnímame ako možnosť predstaviť naše projekty a upozorniť divákov, návštevníkom mesta či jeho obyvateľov na paralelne existujúcu umeleckú produkciu, ktorú realizujeme od roku 2009 na priemyselnej periférii mesta v objekte železničnej stanice.” vysvetľujú iniciátori projektu Zuzana Bodnárová a Svätopluk Mikyta.

BANSKÁ ST A NICADisplay bscarchív

Imagining the Island / workshop s Nico Krebs a Martin Kollár / 22.-29.február 2016
Pondelok, február 22, 2016

Predstav si, že si vyslaný na expedíciu na neznámy ostrov.
Čo tam zažiješ? Koho tam stretneš?
Vymýšľaš stratégie a nápady pre prvé chvíľe na ostrove.
Učíš sa triky na prežitie, plánuješ a balíš si batožinu.
Neskôr pristávaš na ostrove.
Všetko je ináč než si si predstavoval.
Tvojou jedinou šancou je stať sa kreatívnym, čo najrýchlejšie sa adaptovať a byť pripravený na improvizáciu.
Všetko, čo si sa doteraz naučil sa ti môže zísť, pravdepodobne ale v úplne inej forme.
Ostrovom je malé mesto v strede starého vulkanického krátera v mystickej krajine stredného Slovenska.
Buď pripravený na všetko.
Martin Kollar a Nico Krebs budú viesť workshop, ktorého cieľom je reagovať na prostredie, spracovať neočakávanné situácie, vysporiadať sa s problémami a užiť si nepoznané.

archív

ENEMA projekt a iné v Mexiku / výstava december 2015-február 2016/El Legnero, Puebla
Štvrtok, december 10, 2015

Výstava prác na papieri, ktoré vznikli v priestore Banská St a nica putuje po prvý krát na iný kontinent. V rámci výstavy predstavíme rozsiahlu sériu drevorezov Enema trojice autorov Čumlivski, Klepoch, Čejka a menšiu sériu linorezov od Andreja Dúbravského. Svoju premiéru tu budú mať aj hĺbkotlače z cyklu Pub Art dvojice Martin Kochan a Cyril Blažo. Grafické práce doplí výber z denníkových kresieb Svätopluka Mikytu, ktorým sa autor venuje systematicky viac ako 15 rokov.
Výstavu spoluorganizujeme s našimi partnermi: galériou El Lenero a rezidenčným centrom Arquetopia.

archív

Cluster Ensemble hrá Juraja Bartusza a Svätopluka Mikytu / koncert v Banskej Bystrici/ 5.december
Utorok, december 01, 2015

Banská St a nica bude v Banskej Bystrici!
Naša prvá spolupráca so Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici.
Cluster Ensemble je voľné hudobné zoskupenie, v ktorého jadre pevne stoja Ivan Šiller a Fero Király. Audio-vizuálna performancia FAST FORWARD (FFWD) je najnovším projektom dvojice, ktorá zvukovo a vizuálne zinterpretuje tvorbu slovenských intermedialistov Juraja Bartusza a Svätopluka Mikytu. Vstup na koncert je vďaka podpore MKSR voľný.

archívcelý článok

Krst knihy “Gained Spaces”, Lucia Papčová / 18.11.2015 / Ex Libris Bratislava
Sobota, november 07, 2015

Banská St a nica a autorka pozývajú na krst knihy Vydobité priestory / Gained Spaces spojený s diskusiou vo
vo výklade kníhkupectva Ex Libris v Slovenskej národnej galérii v Bratislave.
Hosťom večera bude teoretik umenia a autor úvodného textu v knihe Jen Kratochvíl.

archívcelý článok

VIDEO KOCKA 2 / Teplota ľudského tela / 7.-9.august 2015
Piatok, august 07, 2015

archív

VIDEO KOCKA 2 /  Hypertenzia / 5.- 7.august 2015
Streda, júl 29, 2015

Výber zo slovenského video artu vytvára nesúrodú zmes, kedy sa diela líšia tematickým zameraním, ich reč je odlišná, majú však spoločného menovateľa – hľadanie alternatív k „vlastnému väzeniu“, ktoré môžeme čítať ako odkazy k diagnózam civilizačného vývoja. V dočasnej projekčnej miestnosti, ktorá vyrastie v staničnej hale sa v kurátorskom výbere Antona Čierneho predstavia autori: András Cséfalvay,Jakub Gavalier, Katarína Karafová, Zoltán Nagy, Erik Sikora a Martin Špirec
otvorenie výstavy: streda, 5.august 2015 o 18:00

archívcelý článok

Komentovaná prehliadka / Juraj Gábor, Chlapec s kamerou / 9.august 2015
Pondelok, júl 27, 2015

Juraj Gábor sprevádza vlastnou výstavou, odpovedá na otázky návštevníkov, diskutuje a vysvetľuje svoj autorský vstup do stálej expozície maliara Edmunda Gwerka.
miesto: Galéria Jozefa Kollára, Námestie Svätej Trojice 8, Banská Štiavnica
začiatok: 16:00
Popoludnie v galérii je sprievodným programom festivalu 4Živly.

archívcelý článok

Komentovaná prehliadka / XI.Trienále malého objektu a kresby / 25.júl 2015
Sobota, júl 25, 2015

archív

OPEN Call - rezidencia v PROGR, Bern 2015 / do 16.august 2015
Nedeľa, júl 12, 2015

Banská St a nica Contemporary a residency.ch vyhlasujú otvorenú výzvu pre slovenského umelca/umelkyňu v rezidenčnom centre PROGR, Bern v mesiaci október 2015. Prihlásiť sa môžu profesionálni umelci zo Slovenska, alebo na Slovensku dlhodobo žijúci. Rezidencia nie je určená študentom vysokých umeleckých škôl. Vekový limit pre túto rezidenciu nie je. Trvanie rezidencie od 1.októbra do 1.novembra 2015. Podmienkou pred vycestovaním je absolvovanie 3 dňovej mikrorezidencie v centre Banská St a nica Contemporary.

archívcelý článok

MISS READ 2015 / naše knihy na festivale v Berlíne / 26.6.-28.6.2015
Štvrtok, jún 25, 2015

Kufor plný kníh, ktoré sme vydali v súvislosti s našimi projektami v centre Banská St a nica smeruje prvý krát do Berlína.
Nášu účasť na festivale Miss Read, ktorý sa koná v priestoroch Akademie der Künste Berlin podporilo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berlíne a Slovenský Inštitút v Berlíne. Ďakujeme.

archív

Juraj Gábor / výstava Chlapec s kamerou, Galéria Jozefa Kollára / 19.jún - 9.august 2015
Piatok, jún 19, 2015

Výstava nadväzuje na autorovu rezidenciu, ktorú absolvoval ako čerstvý absolvent vyskolej školy v decembri 2011, počas ktorej vznikala Otvorená obrazová galéria- zbierka obrazových záznamov Jurajovho pobytu v krajine. Úvahy o možnostiach vytvárania a uchovávania databázy a najmä spôsoby následného prezentovania zachytených obrazov, ktoré autor analyzuje, sa stali súčasťou jeho procesuálnej tvorby.

archívcelý článok

Dominik Hlinka / výstava KraftGwerk, Galéria Jozefa Kollára / 19.jún - 6.september 2015

Názov projektu KraftGwerk odkazuje k inšpirácií životom a tvorbou významného slovenského modernistického maliara Edmunda Gwerka, rodáka z Banskej Štiavnice. Gwerkov “únik” do krajiny, snaha pochopiť či dokonca splynúť s okolitou prírodou, sprítomniť ju vo svojich dielach sa stala predispozíciou k nadviazaniu na model tvorby založený na pobyte v krajine.

archívcelý článok

Reset 2015 / XI. Trienále malého objektu a kresby / výstava 19.jún - 9.august 2015

RESET je akcia alebo signál, ktorý rýchlo ukončí chod doterajšieho systému a naštartuje ho znovu od začiatku. Heslo naznačuje snahu o nové zadefinovanie smerovania prehľadovej skupinovej výstavy, ktorá má za sebou mnohoročnú tradíciu (od roku 1985).
Autorii: David Böhm a Jiří Franta, Matthias Beckmann, Radovan Čerevka, Jan Čumlivski, Lucia Dovičáková, Andrej Dúbravský, Svetlana Fialová, Mira Gáberová, Oto Hudec, Milan Houser, Ondřej Homola, Peter Jánošík, Marek Kvetan, Tomáš Klepoch, Patrik Kovačovský, Daniela Krajčová, Martin Kochan, Jaroslav Kyša, Zsófia Keresztes, Botond Keresztesi, Michal Moravčík, Jarmila Mitríková, Slavomíra Ondrušová, Štefan Papčo, Rastislav Podoba, Rastislav Podhorský, Béla Remák, Tomáš Roubal, Zuzana Sabová, Richard Seneši, Adéla Součková a Radim Labuda, Adam Šakový, Erik Šille, Martin Špirec, Milan Vagač, Jaroslav Varga

archívcelý článok

BRAK 2015/ naše knihy na festivale kníh v Bratislave / 29.5.-1.6.2015
Piatok, máj 29, 2015

archív

“Bez názvu” / workshop monotypie / 25.-30.2015
Nedeľa, máj 24, 2015

archív

EXPORT / výstava / 5.-14.jún 2015 / galéria Krokus, Bratislava

Peter Barényi, Mira Gáberová, Katarína Hrušková, Martin Kochan, Veronika Šramatyová a hosť, švajčiarsky umelec David Zehnder.
Na čom pracovali za hranicami a s čím prišli späť na Slovensko? Výstavný report z rezidenčných pobytov slovenských autorov v Berne a NewYorkCity. Export slovenských umelcov do zahraničia realizujeme s podporou Ministerstva kultury SR a v spolupráci s partnerskými organizáciami residency.ch a Brooklyn Langer Residency. Autorom grafického (Export) dizajnu je Palo Bálik.

archív

“Iba jednu knihu som nechal otvorenú” / workshop / 15.-24.máj 2015
Piatok, máj 15, 2015

10 študentov z Atelieru Ilustrace a grafiky, pražskej VŠUP, pod vedením Juraja Horvátha, putuje 10 dní štiavnickou krajinou a zapĺňa svoje skicáre. Kresbu, akvarel strieda v staničnej dielni frotáž, monotypia, suchá ihla, drevorez. Kreatívny maratón vrcholí počas troch posledných nocí, kedy sa pracuje do skorých ranných hodín. Zostavu workshopu dopĺňajú Miša Kukovičová, Jan Čumlivski a Svätopluk Mikyta.

archív

Libros Mutantes 2015 / naše knihy na festivale v Madride / 24.-26.4.2015
Štvrtok, apríl 16, 2015

archív

Lokálna tapeta / workshop / 23.-27.marec 2015
Pondelok, marec 23, 2015

Intenzívy workshop študentov Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení Bratislava sa už po 5krát koná v priestore Banskej St a nice. Študenti pod vedením Petra Nosáľa a Svätopluka Mikytu reagujú na zadanie v analogovom prevedení linorezu.

archív

Curatorial Meetings / Cieszyn / 20.-22.marec 2015
Piatok, marec 20, 2015

archív

Krst knihy Martina Kochana a prezentácia Banskej St a nice v ArtMap BRNO/ 5.február 2015
Štvrtok, február 05, 2015

archív

krst knihy Martin Kochan / Zatepľovanie/ 20.12.2014
Sobota, december 20, 2014

archív

Vianočná obývačka na Dobrom Trhu / 20.12.2014
Pondelok, december 01, 2014

archív

ÁNO LINO 2014 / Magdaléna Kuchtová, Zuzana Sabová, Tomáš Roubal, Gábor Koós / 17.-23.11.2014
Piatok, november 07, 2014

archív

Pálenie s Habimou / 10.9.2014 od 16:00
Streda, september 10, 2014

archív

Similar Motion / koncert / 23.8.2014 od 17:00
Sobota, august 23, 2014

archív

KEUNERLAND scéna - predsatvenie ako prechádzka / 24.august 2014, 14:00 - 18:00
Nedeľa, august 17, 2014

Po stopách 4 mužov, priateľov sa vydávájú diváci predstavenia Keunerland scéna, ktorého autorom je Marold Langer-Philippsen. Autor je voľne inšpirovaný textom Bertolda Brechta Fatzer a jeho Príbehy pána Keunera.
Diváci počas 4 hodinovej prechádzky – predstavenia prechádzajú terénom, zachytávajú rôzne vizuálne aj zvukové zmeny.

archívcelý článok

VIDEO KOCKA / 7.-10.8.2014
Streda, august 06, 2014

archív

Open Station/ TYPO OCHUTNÁVKA, 5.júl 2014
Utorok, júl 01, 2014

archív

Open Station / Habima Fuchs, Dávid Demjanovič a Jarmila Mitríková
Streda, jún 18, 2014

Sobotné popoludnie otvoríme stanicu verejnosti.
Počas formátu Open Station budete môcť vidieť čím aktuálne stanica žije. Otvoríme ateliér aktuálnej rezidentky Habimy Fuchs v staničnom parku a vernisážou v hale stanice “odhalíme” monumentálny obraz dvojice Demjanovič – Mitríková. Vstup je voľný, pozývame

archív

Libros Mutantes / naše knihy na festivale v Madride / 25.-27.5.2014
Nedeľa, máj 25, 2014

archív

Zines of the Zone / prednáška 5.4.2014 / Slovenská národná galéria
Sobota, apríl 05, 2014

archív

Túra za kultúrou / workshop študentov Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU / 14.-18.3.2014
Piatok, marec 14, 2014

Skupina študentov prvého ročníka na svojom už tradičnom marcovom workshope pod vedením Petra Nosáľa a Svätopluka Mikytu.
téma: vymyslieť značku, logo, slogan, piktogram, ktorý pritiahne pozornosť verejnosti k téme nezávislých kultúrnych centier, ktoré fungujú po celom Slovensku a združujú sa do platformy Anténa.
technika: linoryt

archív

Beobachter / krst knihy v A4 nultom priestore Bratisalava / 7.3.2014 o 19tej
Sobota, marec 01, 2014

V roku 2013 pozvalo občianske združenie Štokovec v spolupráci s Goethe Inštitútom Bratislava na Slovensko nemeckého umelca Matthiasa Beckmanna. Ten počas 3 intenzívnych týždňov precestoval kultúrne destinácie neštátneho charakteru a vizuálne mapoval existujúce aj vznikajúce kultúrne body. Jeho cesta začala v Bratislave, pokračovala v Banskej Štiavnici, Žiline, Banskej Bystrici, Dúbravici, Košiciach a Topoľčanoch. Zažil slovenskú, neštátnu kultúru na vlastnej koži, spoznal ľudí, ktorí ju vytvárajú.

Z jeho cesty vychádza kniha – subjektívny, cestovný denník po kultúrnom Slovensku. Kniha obsahuje 76 kresieb a úvodnú esej od Michala Hvoreckého so sprievodným denníkom autora v anglickom a slovenskom jazyku. Pod grafickou úpravou je podpísaný slovenský dizajnér Palo Bálik.

archív

Martin Kochan / Zatepľovanie / výstava v Žiline / 10.2.-14.3.2014
Štvrtok, február 13, 2014

Martin Kochan kráča po ulici a fotí olejové škvrny na zemi, ktoré komentuje vlastnými rukami. Potom sa fotí, ako mieri vysávačom, alebo sa schováva za dvere skrinky. Je trochu chuligán a urobí a odfotí každú hlúposť, čo mu napadne. Všetky svoje veci zdieľa na Facebooku a tvrdí, že kvôli tomu, že je ľavičiar. A údajne aj abstraktný umelec.
Katarína Gatialová, kurátorka výstavy

Vernisáž výstavy: streda, 19.február 2014 o 17:00 / Plusminusnula galéria, Žilina

archívcelý článok

Dots.Lines.Shapes / koncert / 8.12.2013 od 15:00
Nedeľa, december 08, 2013

Dots.Lines.Shapes. je novým projektom zoskupenia Cluster Ensemble, ktorý je zameraný na interpretáciu “grafickej hudby” nášho konceptuálneho barda, skladateľa, výtvarníka a muzikológa Milana Adamčiaka. Klarinet, klavír, analógový syntetizátor, spev, vibrafón, pure data a tanec sú nástroje, prostredníctvom ktorých sa nanovo reinkarnuje autorov zápis tak, ako sa ešte nestalo.

archívcelý článok

Hraj sa! maľba / detská dielňa / 22.11.2013
Piatok, november 22, 2013

To čo dievčatá z Dzive začali počas letného pikniku na St a nici, to deti zo školy Bakomi dokončili počas dvoch hodín v piatok 22.novembra.
Z plátna vznikne farebný paraván, ktorý budú v Bakomi škole používať na predelenie učebne.

archív

Asides, Radek Brousil / krst knihy / Fotograf Galerie Praha / 12.11.2013 o 19:00
Streda, november 13, 2013

archív

Na ceste - Auf der Strecke / výstava Stadtgalerie Bern / 3.-19.10.2013
Štvrtok, október 03, 2013

Výstava prezentuje výsledky interakcie, spolupráce a pohybu švajčiarskych a slovenských umelcov v okolí slovenského mesta Banská Štiavnica a švajčiarskeho Bernu počas približne dvoch týždňov. Vystavujúci: Peter Aerschmann / Jürg Curschellas / Leyla Goormaghtigh / Alex Güdel / Martin Kochan / Andrea Leila Kuhn / Svätopluk Mikyta / Michal Moravčík / Sophie Schmidt / Veronika Šramatyová / Adriana Stadler / David Zehnder
Autor filmu Na ceste Jakub Kratochvíl
Kurátor: Katarína Mullerová

archívcelý článok

ÁNO LINO 2013 / Alexander Tinei, Milan Vagač, Jozef Tušan, Andrej Dúbravský / 17.-25. 8. 2013
Sobota, august 17, 2013

archív

Fero Király / koncert, 17.8. 2013

Fero Király je hudobník, ktorý sadí stromy. V hudbe sa najradšej pohybuje tam, kde ešte nebol, alebo si vytvára vlastné biotopy experimentovaním so samým sebou. Je členom niekoľkých hudobných telies. S Cluster Ensemble koncertoval už aj na Banskej St a nici. Tentokrát Király zahrá v hale železničnej stanice koncert zostavený zo starších skladieb Philipa Glassa. Koncert začína o 17:00 a bude sprevádzať vernisáž maľby Andreja Dúbravského.

archív

Drevorezanie / Tomáš Klepoch, Palo Čejka, Jan Čumlivski / 8.-13.8.2013
Štvrtok, august 08, 2013

archív

Jana Križanová / workshop cyanotipia, 8.-11-august 2013

archív

PIKNIK NA STANICA / 27.júl 2013
Sobota, júl 27, 2013

archív

Zub za zub / koncert / Miro Tóth a Michal Paľko / 25.6.2013 o 21:00
Utorok, jún 25, 2013

archív

Collaboration, Do you need anybody / konferencia, Kunstareal Mníchov / 23.-26.5.2013
Štvrtok, máj 23, 2013

archív

Banská St a nica na Dobrom trhu v Bratislave / 27.apríl 2013
Sobota, apríl 27, 2013

archív

Workshop študentov maľby / 3.-9.apríl 2013
Streda, apríl 03, 2013

archív

RAŇAJKY S ANČOU/ workshop študentov Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU / 23.-27.marec 2013
Sobota, marec 23, 2013

Prváci na Banskej St a nici. Od 23. do 27.marca 2013 prváci Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU Bratislava pod vedením Peťa Nosáľa ryli v staničnej dielni do lina tému “Raňajky s Ančou”. Aj napriek tomu, že vonku snežilo vznikali tričká na podporu nášho letného raňajkového formátu na peróne banskoštiavnickej stanice.

archív

Chlapec a dúha / 22.3.-22.4.2013, výstava v libresse Next Apache, Bratislava
Štvrtok, marec 14, 2013

Výstava grafík Broni Schragge zo série Chlapec a dúha, ktoré nájdete aj v rovnomennej knihe bude v priestore známej bratislavskej kaviarne a antikvariáte Next Apache na Panenskej ulici. Výstava je predajná.

archív

workshop FYZICKÝ SNEH / Ateliér kresby a grafiky FaVU Brno / 15.-19. február 2013
Piatok, február 15, 2013

archív

BIELA! / workshop študentov VŠVU Bratislava/ 28.1.-4.2.2013
Pondelok, február 04, 2013

Týždenný, maliarsky workshop študentov Ateliéru maľ+ba Vysokej školy výtvarných umení Bratislava v zostave:Jana Viteková, Dominik Hlinka, Mira Kučišová, Petra Vojteková, Marek Burcl, Zuzana Királyová, Klaudia Kosziba (vedúca ateliéru).

Trúfame si na zimnú krajinu bez všadeprítomnej obvyklej zelene (toho “šalátu”, ktorý je pre neskúseného krajinára len mätúcou boptnajúcou hmotou okolo lepšie ukotvených objektov).
Na druhej strane, redukcia farebnosti nie je samoúčelná, má svoje pravidlá v rozpoznávaní tvarov a vyžaduje si značnú mieru pozornosti k tomu, čo si môžeme dovoliť vynechať. Aj vzhľadom k aktuálnemu stavu snehových správ budeme uvažovať o váhe a vážnosti bielej (ako farby, svetla, hmoty a pochopiteľne aj absencie v jej bytí) a uvažovať nad možnosťami jej zviditeľňovania v procese maľovania.

archív

Chlapec a dúha / krst knihy, 16.12.2012, KC Dunaj Bratislava
Pondelok, december 17, 2012

Autorská knihy Broni Schraggeovej, ktorá vznikla počas jej marcovej mikrorezidencie u nás na Banskej St a nici a ktorou autorka skončila VŠVU. Kniha – objekt je špecifická prelínaním textu Milice Schraggeovej a neviditeľných ilustrácií, ktoré su realizované formou slepotlače (v spolupráci so Svätoplukom Mikytom).
Finálnu časť – väzbu knihy,realizuje pani Lída Mlichová v Knihárskej dielni v Žiline.
Vznik knihy podporilo MKSR a súkromní sponzori.

archív

ST A NICA v Dunaji / vizuálna hostina, 16.12.2012, KC Dunaj Bratislava
Nedeľa, december 16, 2012

Nedeľné popoludnie v KC Dunaj.
Ak ešte nemáte darček, nič ste si nevybrali na žiadnom z vianočných trhov a bazárov, skúste sa zastaviť na štvrtom poschodí v bývalom obchodnom dome Dunaj, kde sídli kultúrne centrum Dunaj.
Ak si nič nevyberiete u nás, tak sa aspoň uvidíme, porozprávame o tom aké to je žiť na slovenskom vidieku, robiť kultúru mimo centra…

archívcelý článok

Miroslav Tóth / koncert, 1.12. 2012
Sobota, december 01, 2012

Koncert o 15tej. V sobotu medzi odchodmi dvoch vlakov zahral na stanici Miroslav Tóth.
Koncertovanie na Banskej St a nici podporilo Ministerstvo kultúry SR a Spolok koncertných umelcov.

archívcelý článok

Broňa Schragge, Chlapec a dúha / realizujeme limitovanú edíciu autorskej knihy / 23.-27.11.2012
Sobota, november 24, 2012

Autorská kniha čerstvej absolventky Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave vznikla ako jej diplomová práca počas marcovej rezidencii na Banskej St a nici. V rovnakom priestore, len o pár mesiacov neskôr vzniká aj jej limitovaný náklad. Autorkou textu je Bronina mama, Milica Schraggeová. .
Knihu tvoria dve časti. Prvý, textový s 18 originálnymi slepotlačami a druhý vizuálny s 8 hárkami originálnych frotáží. Limitovaná edícia, v náklade 150 ks, bude pokrstená ešte pred Vianocami v Bratislave. Vydanie knihy podporuje Ministerstvo kultúry SR a Štokovec, priestor pre kultúru.

archív

ÁNO LINO / 16.11.-16.12.2012, výstava / Stará radnica, Zvolen
Štvrtok, november 15, 2012

Výstava predstavuje výber autorov, ktorí sa od roku 2009 dodnes zúčastnili pravidelného formátu sympózií venovaných linu.
vystavujúci: Jan Čumlivski, Daniela Krajčová, Juraj Poliak, Tomáš Džadoň, Milan Adamčiak, Svätopluk Mikyta, Jarmila Mitríková a David Demjanovič.
výber výstavy a inštaláciu realizovali: Zuzana Bodnárová, Svätopluk Mikyta a Juraj Gábor
Projekt podoruje: International Visegrad Fund a Ministerstvo kultúry SR
Výstava sa koná v rámci sprievodného programu Vikendu atraktívneho divadla.

archív

Prechádzka m(i)estom / komentované sprevádzanie, 13.10.2012
Sobota, október 13, 2012

Sprevádzanie po neturistickej časti mesta v rámci projektu Routes Research.
štart o 13.00 pred Partizánom predpokladaný záver o 15:00 na mieste starej (pôvodnej)železničnej stanice.
Spoluorganizátor: rese arch
podpora MKSR

archív

REZIDENTI 2012 / prezentácia, 8.10.2012
Pondelok, október 08, 2012

Chcete vedieť na čom pracujú naši aktuálni rezidenti?
prehovoria REZIDENTI:
Daniela Krajčová, Radeq Brousil, Shandor Hassan, Svätopluk Mikyta, Juraj Gábor
prezentácie sa uskutočnia v anglickom jazyku
podpora: Ministerstvo kultúry SR a Nadácia Intenda

archív

Prechádzka m(i)estom / 13.október od 13:00
Nedeľa, október 07, 2012

V rámci projektu Routes Research sa budeme v sobotu prechádzať časťou mesta, ktorá nie je lákadlom pre návštevníkov. Budeme objavovať detaily a vytvárať nové mytológie miest, ktoré možno (ne)poznáme. Trasou nás prevedie skupinka štiavničanov (pani Oľga Kuchtová, pán Ľudovít Dupal, slečna Miriam Húšťavová a pán Jaro Koleda), ktorí budú hovoriť o miestach tak ako ich poznajú zo svojho detstva, ako ich zažívajú každodenne. Nikto z nich nie je profesionálny turistický sprievodca, preto to bude po všetkých stránkach zaujímavý experiment.
Na cestu od Partizána (Námestie hrdinov 2.vojny) po starú železničnú stanicu (nad nákupným centrom Billa) Vás pozývajú o.z. Štokovec, priestor pre kultúru a Rese arch.
Projekt podporilo Ministerstvo kultúry SR.

archív

Obraz do éteru / 10.-15. september 2012 / workshop, Klaudia Kosziba a jej študenti
Pondelok, september 10, 2012

Workshop Klaudii Kosziba a jej študentov Ateliéru Mal+ba bratislavskej VŠVU sa koná od 10.-15.septembra 2012 v priestororch a okolí BANSKEJ ST A NICE Contemporary.
účastníci: Mária Ustaníková, Kristína Kandriková, Zuzana Királyová, Jana Viteková, Dominik Hlinka, Mirka Kucisová, Marián Vredík, Adam Šakový, Marek Jarotta, Soňa Bellérová
vedenie: Klaudia Kosziba

Obraz do éteru je rozcvička vedomých aj nevedomých, premyslených aj spontánnych, myšlienkových aj manuálnych operácií, ktoré voľne nadbiehajú programu v Ateliéri mal+by a zároveň reagujú na výnimočnosť priestoru železničnej stanice.

archívcelý článok

ÁNO LINO / 25.8.- 25.9.2012, výstava / galéria a kníhkupectvo Baobab, Tábor, Česká republika
Piatok, august 24, 2012

Už štvrtý rok sa pravidelne v strede staničnej čakárne všetko točí okolo grafického lisu. Sympózium ÁNO LINO za tie roky hostilo desiatky umelcov z višegrádskeho regiónu. Výber diel sme na pozvanie vydavateľstva Baobab nainštalovali do priestorov ich kníhkupectva a galérie v mestečku Tábor.
Výstava je súčasťou projektu Open Station, ktorým sa stanica otvára verejnosti.
Projekt podporuje MKSR a International Visegrad Fund.

archív

Mestské obývačky / 19. - 24.8.2012, architektonický workshop
Nedeľa, august 19, 2012

Premena železničnej stanice na rezidenčné centrum bez stavebných úprav a bez veľkých finančných investícií. Tak znelo hlavné heslo už tretieho ročníka workshopu mestské obývačky, ktorého sa zúčastnili študenti FA STU Bratislava.
hostia: Róbert Blaško /Stanica Žilina-Záriečie, Ondrej Horváth /architekt, Barbara Zavarska /architekt, aktivista

archív

ÁNO LINO, sympózium / 11.-19.august 2012
Sobota, august 11, 2012

Štvrtý ročník sympózia venovaného linu tradične zaplní staničnú halu a premieňa ju na otvorený ateliér.
Zúčastnení umelci: Habima Fuchs, Daniela Krajčová, Milan Adamčiak, Emil Drličiak, Zsófia Szemzo a “dielenský asistent” Svätopluk Mikyta.
Banská St a nica je OPEN STATION.
Podpora projektu: Ministerstvo kultúry SR a Visegrad International Fund.

archív

Detská, vlaková mobilizácia 2012 / júl - december 2012
Nedeľa, júl 01, 2012

Všetkým deťom, ktoré pocestujú so svojimi rodičmi vlakom z Banskej Štiavnice kdekoľvek, pribalíme na cestu originálny cestovný lístok, ktorý vznikol v ateliéroch 8 mladých ilustrátorov.
Tešiť sa môžete na týchto autorov: JURAJ BALOGH, JANKA GAVALDA BELLANOVÁ, LUKÁŠ ČEMAN, ALICA GURINOVÁ, EMÍLIA JESENSKÁ, MARTIN KRSKOŠEK, SLAVOMÍRA ONDRUŠOVÁ, BROŇA SCHRAGGEOVÁ. Dizajn lístkov: Marek Chmiel
V súvislosti s aktuálnymi snahami zrušiť od decembra 2012 vlakové prepojenie na 21km dlhej trase z Hronskej Dúbravy do Banskej Štiavnice, je prázdninový výlet vlakom výrazom podpory tejto lokálnej, malebnej trasy, ktorá je najkrajším spôsobom ako sa do mesta zapísaného na zozname UNESCO dá dostať.

Projekt vznikol za podpory Ministerstva kultúry SR.

archív

Hraj sa! ZVUK, detský workshop / 30.jún 2012
Piatok, jún 29, 2012

W = workshop
Sound artová detská dielňa “Naučme sa počúvať naučme sa spolu hrať“ je jednodňovým experimentovaním, skúšaním, testovaním všetkého čo vydáva zvuk.
Je o hudbe, ktorá nás každý deň obklopuje ale mi ju ešte nepočujeme. Workshop vedú Juraj Gábor a Robo Bartko. Zúčastniť sa môžu deti a mládež od 10 do 18rokov. Projekt Hraj sa! podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

archívcelý článok

Čítanie na peróne / Koloman Kertész Bagala a hostia: Peter Repka a Ivan Štrpka, 15.6.2012, 19:0
Streda, jún 13, 2012

Peter Repka, slovenský básnik, prozaik, dramatik, publicista a člen skupiny Osamelí bežci pricestuje z nemeckého Offenbachu, kde žije od roku 1970. Predstaví svoju novú memoárovú knihu Spätné zrkadlo.

archív

Tajuplná krajina / fotografický workshop / 19. - 24.4.2012
Streda, apríl 18, 2012

Takmer dvadsať študentov fotografie pod vedením hlavného lektora, českého fotografa, Jan Pohribného sa zameria na fenomén krajiny v okolí Banskej Štiavnice. Experimentovať sa bude cez deň, ale aj v noci so svetlom a viac expozíciou. Odborné vedenie týždennej dielne doplnia iniciátor, fotograf Ľubo Stacho a asistenti z Vysokej školy výtvarných umení Bratislava Marko Horban, Martin Kleibl, Monika Kováčová. Foteniu zdar!

archív

Pozdrav z Banskej St a nice
Štvrtok, marec 01, 2012

Rozoslali sme na všetky strany pozdrav z Banskej St a nice. Je to aj novoročné PF aj výzva k darovaniu 2%. Ďakujeme Jaroslavovi Vargovi za poskytnutie motívu z jeho práce, ktorá v našich priestoroch vznikla v lete 2011 v rámci sympózia Xerox mánia a grafikovi Borisovi Melušovi. A Slovenskej Pošte, ktorá pozdrav dopravila do schránok.

archív

Collaboration_4, vernisáž výstavy / 17.2., SPACE, Bratislava
Pondelok, február 13, 2012

Kolekcia diel prezentovaná na výstave s názvom Collaboration_4 vznikla počas rezidenčného pobytu umelcov /Beate Engl, Sandra Filic, Maximilian Geuter, Daniel Schürer, Alexander Steig, Thomas Thiede/ v kultúrnom centre Banská St a nica Contemporary v Banskej Štiavnici, ktorý podporil Goe

archív

Krajina pod 0 / workshop študentov Ateliéru kresby a grafiky FaVU Brno / 9. - 12.2.2012
Štvrtok, február 09, 2012

Prvá spolupráca s Fakultou výtvarných umění VUT Brno! Trojdňový, zasnežený, intenzívny workshop s príznačnou témou “Krajina pod 0” hostil skupinu študentov z Ateliéru kresby a grafiky, ktorý na FaVU vedie Svätopluk Mikyta a asistentka Šárka Svobodová. Workshop bol zameraný na grafické techniky.

archív

Krajina pod nulou, workshop / 10.-13.2.2012
Streda, február 08, 2012

Banská St a nica štartuje spoluprácu s Fakultou výtvarných umění VUT Brno. Pilotný workshop pre študentov Ateliéru kresby a grafiky bude viesť Svätopluk Mikyta a bude venovaný grafickej technike mototypia.

archív

SYNESTHESIA / výstava / HU-CZ-PL-SK
Nedeľa, január 29, 2012

Sme súčasťou višegrádskeho projektu a pripravujeme reinštaláciu výstavy v našich priestoroch (čakáreň) na mesiac máj 2012.
Výstava má premiéru v Budapešti (Gallery 2B, Ráday utca 47), vernisáž už 15.2.2012 od 18:000.

SYNESTHESIA (synestézia) je neurologický jav, ktorý spočíva v tom, že akýkoľvek podnet pôsobiaci na zmyslový orgán vyvoláva pocit, ktorý je charakteristický pre daný zmyslový orgán, ale zároveň aj dodatočný pocit, ktorý je príznačný pre iný zmyslový orgán. Rôzne druhy umeleckých médií podnecujú rôzne zmysly. Výtvarné umenie vytvára vizuálne podnety. Pre tých, ktorí nemajú schopnosť vidieť je nemožné potešiť sa z výtvarných diel. Avšak výtvarné umenie nepozostáva len z vizuálne rozoznateľných diel. Čoraz častejšie sa v múzeách a galériách stretávame s audiovizuálnym prácami, ktoré zahŕňajú nie len vizuálne vnímanie, ale aj vnímanie pomocou sluchu. Zámerom výstavy Synestézia je podnietiť vnímanie výtvarného umenia u nevidiacich a slabozrakých tak, že jednotlivé práce sú vytvárané s prihliadnutím na stimuláciu dvoch zmyslových orgánov. Jednotlivé inštalácie sú sprístupnené tak pre nevidiacich a zrakovo postihnutým ako pre vidiacich, s cieľom rozšíriť vnímavosť.
Štyria mladí umelci, Martin Blažíček, Andás Blazsek, Lászlo Kiss a Attila Zérczi zo strednej Európy pripravujú v spolupráci s nevidiacimi a zrakovo postihnutými dobrovoľníkmi formou workshopu audiovizuálne inštalácie. Kurátorom projektuje je Lívia Rózsás. Projekt podporili organizácie pre nevidiacich z Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky.
Projekt sa realizuje za podpory Visegrad International Fund.

archív

Periférne centrum ILIJA / 5.-10.12.2011
Nedeľa, december 04, 2011

Periférne Centrá je projekt občianskeho združenia ARTTODAY podporujúci miestny aktivizmus a medzikultúrnu výmenu v menších slovenských obciach. Je to putovná séria týždňových rezidencií umelcov rôznych médií a žánrov v oblastiach mimo kultúrnych a ekonomických centier. Posledným zastavením projektu v roku 2011 je Ilija, malebná dedinka pri Banskej Štiavnici s 332 obyvateľmi. Na týždeň od 5.12. do 10.12. sa dedinka Ilija premenila na centrum umenia. Tvorili tu a spoznávali život nasledujúci /mladí/ umelci: Adéla Součková, Adéla Taübelová, Kateřina Pěkná Ján Kostolanský, Andrej Poliak, Carlos Carmonamedina (na diaľku z Mexika), Svätopluk Mikyta a Daniela Krajcová.
Sprievodný program:
PIATOK / 9.12. od 19:30, tanečná performance zoskupenia P IL 12 11 a projekcia videí čerstvého držiteľa Ceny Oskára Čepana Tomáša Rafu + diskusia s autormi a organizátormi
SOBOTA / 10.12. od 19:00, vernisáž a koncert ABUSUS Braňa Jobusa + diskusia s autormi a organizátormi
Periférne centrá sa konajú za podpory Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a obce Ilija

archívcelý článok

ON-AIR v Bratislave workshop v Bratislave a výjazd do kultúrnych staníc / 25. - 26. 11. 2011
Piatok, november 25, 2011

Chcete byť AIR (artist-in-residency)?
Banská St a nica a Stanica Žilina-Záriečie v spolupráci so SPACE Gallery a Trans Artists Vás pozývajú v rámci projektu ON AIR na jednodňový workshop a prezentáciu možností rezidenčných programov pre (výtvarných) umelcov, ktorý bude v bratislavskej galérii SPACE v piatok 25. novembra 2011 od 11:00. Účasť na workshope je bezplatná.

Bonusom na nasledujúci deň – sobotu 26. novembra 2011 – je výlet do Banskej Štiavnice a do Žiliny, kde sa môžete osobne zoznámiť s tvorbou minulých rezidentov, vidieť ateliéry, v ktorých umelci tvoria a v neformálnej atmosfére pokračovať v diskusii s organizátormi workshopu. Workshop je súčasťou medzinárodného projektu Trans Artists ON AIR, ktorého partnermi sú Banská St a nica a Stanica Žilina-Záriečie s podporou programu EÚ Kultúra 2007-2013 a Ministerstva kultúry SR.

archívcelý článok

Ondrej Gavalda, Kryštálový vlak / 10.-13.november 2011
Nedeľa, november 13, 2011

V spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko a.s. vznikol projekt exteriérovej výmaľby malého motorového vlaku, ktorú na základe nami vyhlásenej súťaže realizoval mladý slovenský grafický dizajnér, držiteľ dvoch Národných cien za dizajn Ondrej Gavalda.
Gavaldovi sa podarilo z lokálneho prostredia vybrať a spracovať originálnu tému. Nenostalgický prístup k regiónu, ktorý je známy ako banská oblasť zvizualizoval do kresby – rastra odvodeného zo štruktúry kryštálu. Streetartová skúsenosť autora v súlade s prísnym abstraktným geometrizujúcim výtvarným prejavom vytvárajú na vlaku nový priestor, ktorý zhodnocuje hodnoty domáceho prostredia a vytvára z nich nový informačný – pamäťový kapitál pre návštevníkov a užívateľov trate. Progresívny “look” prebúdza motorovú lokálku k novému životu, od úvah od zániku trate naopak k jej oživeniu. Projekt podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Železničná spoločnosť Slovensko.

archívcelý článok

Peter Puklus, Handbook to the Stars, výstava, Lumen Gallery Budapešť / 1.11.- 3.12.2011
Utorok, november 01, 2011

Výstava je okamžitou ukážkou vzorky prác, ktoré autor vytvoril počas trojmesačnej rezidencii v priestore BANSKÁ ST A NICA.
Puklus voľne nadviazal na svoj starší projekt Budapest Eden, na ktorom pracuje od roku 2009. Výstavu ako aj rezidenciu podoril Visegrad International Fund.

archív

ÁNO_LINO 2011, slovensko-poľská časť sympózia / 24.-30. október 2011
Nedeľa, október 23, 2011

hostia prvej časti tretieho ročníka višegrádskeho sympózia: Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič (SK), Bianka Rolando (PL) a Juraj Poliak (SK).

archív

Cluster Ensemble, koncert / 12.9. 2011 o 18:30
Piatok, september 09, 2011

Cluster Ensemble je medzinárodné zoskupenie pre súčasné umenie pozostávajúce z hudobníkov, architektov a tanečníkov. Posledný rok sa venuje hlavne hudobnej zložke, konkrétne prezentácii zásadných diel experimentálnych amerických skladateľov Johna Cagea a Stevea Reicha, ktorí sú čelnými predstaviteľmi minimal music. Na koncerte v Banskej Štiavnici odznejú tri Reichove kompozície – Four Organs, Music For Pieces Of Wood a Six pianos. Členmi unikátneho súboru Cluster Ensemble, ktorý tento rok výstupil aj na festivale Bažant Pohoda, sú slovenskí hudobníci Ivan Šiller, Zuzana Biščáková, Fero Király a Dalibor Kocián, zahraničnými členkami sú Eunjoo Noh z Južnej Kórey, Paola Salvatore z Talianska a Yoko Kato z Japonska. Koncert na peróne bude sprevádzať Vjingová projekcia. Projekt podporilo Ministerstvo kultúry SR.

archív

Family portraits by Peter Puklus / 30.júl 2011
Streda, august 03, 2011

V rámci denného happeningu Piknik na stanici, zameraného na oživenie verejného priestoru a expanziu kreativity do všedných priestorov – stanica a jej okolie, sa ako sprievodná aktivita návštevníkom ponúkala možnosť navštíviť ateliér mladého fotografa Petra Puklusa z Budapešti, ktorý v lete odštartoval svoju trojmesačnú umeleckú rezidenciu v našej inštitúcii. Puklus záujemcom ponúkal vyhotovenie profesionálneho rodinného portrétu zadarmo. Niekoľko desiatok civilných fotografií, niekoľko desiatok adries, rozhovorov tvorili pre autora prvý priamy kontakt s komunitou a prostredím Banskej Štiavnice, kde strávi štvrtinu roku 2011.

archív

Piknik na stanici / 29. - 30. -31.júl 2011
Pondelok, august 01, 2011

Víkendový/letný happening sme pripravili ako voľné pokračovanie minuloročného Pikniku na Trojici. Historické pozadie centra mesta sme tento rok vymenili za pôvab industriálu vlakovej stanice. Interiér a okolie stanice boli od piatkového večera do nedele plné hudby, kníh, umenia, varenia, pečenia, kreslenia…detí…. Hlavným piknikovým dňom bola sobota, 30.júl. klikni na video

projekt podporili: Nadácia Intenda, Ministerstvo kultúry SR a Visegrad Fund
špeciálnu podporu poskytli: Železnice Slovenskej republiky a Železničná spoločnosť Slovensko
ďakujeme aj Slovenskej pošte za podporu pohľadnicovho workshopu
spolupráca: Fest Anča, ASIL, HomoFelix, Slovenská pošta, Art cafe, Antikvariatik.sk, Anasof litera, Baobab, Kopr, Morava Books, Peter Liška, Recycling Lab, Mikyta Créatrice de Bijoux, Kompot.sk, Túlavá labka, GRAMOPHON BROTHERS, Franks Winter band

archívcelý článok

Tomáš Džadoň, Je to atrakcia alebo to padá? / inštalácia vo verejnom priestore, júl-december
Pondelok, júl 04, 2011


Autor Tomáš Džadoň o inštalácii hovorí “K panelákom som sa nedostal náhodou. Obsesívne som sa zaoberal myšlienkou, čo s tou tradíciou, od ktorej nás minulý režim tak dôslednej odstrihol. V určitej chvíli som si uvedomil, že pre moju generáciu sa paneláky, resp. zbytky minulého režimu, stali novou tradíciou. Panelák sa, skôr či neskôr, stane „novou drevenicou“ (Palo Fabuš). Prehrou socializmu v roku 1989 bol vystavený testament svetu, ktorý moja generácia zažila v procese dospievania, čiže v čase, ktorý ťa najviac formuje pre ďalší život. To je silný emocionálny otras, čím si odôvodňujem záujem o túto tému nielen u mňa, ale v umení bývalého východného bloku po roku 2000. Myslím si, že po období archeologicko – konceptuálnej obsesie je čas vykročiť na sídlisko.”
Inštalácia vo verejnom priestore bola realizovaná vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

archívcelý článok

ON-AIR / 2010 - 2011 -2012
Štvrtok, apríl 14, 2011

Do dvojročného európskeho projektu ON-AIR iniciovaného holandskou nadáciou TransArtists, ktorá sa zameriava na sieťovanie a distribúciu informácií týkajúcich sa mobility umelcov, boli v rámci Slovenska prizvané dve neziskové organizácie, ktoré sa téme umeleckých rezidencií aktívne venujú. Služobne staršia Stanica Žilina-Záriečie a nový priestor pre kultúru, ktorý sa sústreďuje na program umeleckých rezidencií od roku 2009 o.z. Štokovec, priestor pre kultúru, autor projektu BANSKÁ ST A NICA Contemporary.

archívcelý článok

Typo brigáda / 7.-10.4.2011
Pondelok, apríl 11, 2011

Prvý workshop v roku 2011! . Študenti Vysokej školy výtvarných umení Bratislava, Katedry vizuálnej komunikácie, pod vedením odborných asistentov Petra Nosáľa, Svätopluka Mikytu a špeciálneho hosťa Juraja Blaška pracovali intenzívne na grafickom layoute pripravovaného projektu Piknik na Stanici. Piknik na Stanici bude voľným pokračovaním minuloročného Pikniku na Trojici, ktorý Štokovec zorganizoval v júly na Trojičnom námestí v historickom centre mesta. Ako jednu zo sprievodných aktivít workshopu študenti vyčistili a namaľovali nápis „Trať mládeže“ situovaný na kopci nad Hronskou Dúbravou.

archívcelý článok

BLATT / LIST / LAP, výstava ASIL galéria, Bratislava / 16.3.-30.4.2011
Štvrtok, marec 10, 2011

Výstava veľkoformátových novín ktoré, vyryli a vytlačili počas niekoľkých dní a nocí v dielni +Lino – Svätopluk Mikyta, Jan Čumlivsky, Palo Čejka, Juraj Horváth, Tomáš Klepoch a Matúš Maťátko. Ostré rydlá, nože, vrtké brúsky, vŕtačky a kladivá týchto pánov sa podpísali na listoch, ktoré prinášajú do správ našich všedností, poriadnu dávku vizuality!

archív

PF 2011
Pondelok, január 03, 2011

PF 2011

Priatelia, ďakujeme Vám za priazeň a podporu v roku 2010.
Tešíme sa na Vás v Novom roku 2011.

archív

Mestské obývačky 2010, workshop / 19.-21.11.2010
Streda, december 15, 2010

Mestské obývačky vznikli so zámerom naštartovať viacročnú, dlhodobú revitalizáciu priestorov na periférii Banskej Štiavnice. Priestory sú situované v tesnej blízkosti funkčnej železničnej stanice. Po úspešnom pilotnom ročníku Mestských obývačiek v roku 2009 sme v roku 2010 svoju pozornosť sústredili na priestor priľahlého parku – zelenej plochy so vzrastlými stromami. Našim pôvodným zámerom bolo počas roku 2010: vyčistenie, rekultivácia parku ako plochy zelene, diagnostika vzrastlých stromov, návrhy možných riešení zmien, návrh novej výsadby a využitia zelených plôch.
Workshop k projektu viedli architekti Benjamín Bradňanský a Vít Halada . Workshopu sa zúčastnili študenti a doktorandi z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, katedra architektúra a zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, katedra záhradnej architektúry / Erik Novitzky, Michal Lošonský, Danica Pišteková, Zuzana Ďuránová a Martin Supuka.
Projekt sa uskutočnil vďaka podpore Nadácie Orange a Nadácie Intenda
Výsledkom workshopu je projekt PLOT. V súvislosti s širšou diskusiou o zelených plocháv v okolí stanice vznikol zastrešujúci projekt Záhrady, ktorý definuje širšiu škálu typovo rôznych zelených plôch, ktoré bude Štokovec realizovať postupne od roku 2011.

archív

Mestské obývačky 2010, workshop / 19.-21.11.2010
Utorok, november 16, 2010

Mestské obývačky, workshop / 19.-21.11.2010
Súčasťou areálu železničnej stanice – objektu BANSKÁ ST A NICA je park. Dnes plocha zanedbanej zelene, so vzrastlými stromami. Team Mestských obývačiek (8 pozvaných mladých architektov, študentov, záhradných architektov, umelcov) pracuje na „zabývaní“ tohto priestoru.
Leadrami workshopu sú v roku 2010: BENJAMÍN BRADŇANSKÝ a VÍT HALADA
Cieľ = Malé intervencie v exteriéri, riešenie priľahlého parku v náväznosti na fungovanie objektu.
podpora: Nadácia Intenda, Nadácia Orange

archív

REZIDENTI 2010 / sobota 20.november 2010 od 13:00
Nedeľa, november 14, 2010

3 umelci – 3 projekty – 1 priestor
Jana Farmanová (SK) / dvojtýždňová maliarska rezidencia
Susan van Hengstum (NL) / dvojmesačná cestovná rezidencia
Milan Houser (CZ) / trojmesačná Višegrádska rezidencia

Pozývame na prezentáciu výsledkov prvých umeleckých rezidencií v priestore Banská St a nica Contemporary.
sobota, 20.november 2010 od 13:00 – vstup voľný
podpora rezidenčného programu 2010: Visegrad International Fund, Holandská kráľovská ambasáda v Bratislave, The Netherlands Foundation for Visual Arts, Design and Architecture, Triform Factory
partner: ŽSR a Železničná spoločnosť Slovensko

archív

Susan van Hengstum (NL), It’s All Eyes 2010 / 4.-30.november 2010, SPACE gallery, Bratislava
Nedeľa, november 07, 2010

Prezentácia výsledkov dvojmesačnej umeleckej rezidencie holandskej fotografky Susan van Hengstum (NL) ako sprievodná akcia výstavy Erased Walls.
Kurátor: Zuzana Lapitková
Produkcia: Zuzana Bodnárová
Podpora: Holandská ambasáda v Bratislave, The Netherlands Foundation for Visual Arts, Design and Architecture (Fonds BKVB), Triform Factory, Železničná spoločnosť Slovensko
Mediálny partner: Korzár, MY

archívcelý článok

Susan van Hengstum (NL), It’s All Eyes 2010 / 5.november 2010, Stanica Žilina Záriečie
Sobota, november 06, 2010

Prezentácia výsledkov rezidencie na žilinskej Stanici, ktorú sprevádzala diskusia nad projektom.

archív

Wilderness / 30. november 2010
Piatok, október 29, 2010

WILDERNESS / výstavný projekt o divokosti
Kurátorky výstavy – Karin Patúcová a Eva Masaryková zostavili na základe výzvy skupinu umelcov, ktorí pracujú, reagujú alebo žijú v súlade s témou projektu.
Zámerom autoriek je „vrátiť do každodenného života vášeň“ ako to opísal Nicolas Bourriaud v knihe „Postprodukce“.
Vystavujú: Martine Linge, Eva Masaryková, Karin Patúcová-Lunterová, Mirka Podmanická, Sabine Popp, Noah Riskin

archív

prezentácia „It’s all eyes“ v Bratislave
Streda, október 27, 2010

Prezentácia výsledkov rezidencie Susan van Hengstum (NL): štvrtok, 4.11 od 18:00, SPACE gallery Bratislava a piatok, 5.11 od 19:00, Stanica Žilina-Záriečie.
Dvojmesačný pobyt autorky na Slovensku a vydanie katalógu „It’s all eyes“ podporili: Holandská ambasáda v Bratislave, Fonds BKVB a Triform Factory.

archív

vernisáž TB Banská St a nica

Vernisáž výsledkov desaťdňového sympózia TB BANSKÁ ST A NICA
V sobotu 30. októbra od 16:12. Účastníci stretnutia, sochári, ktorých tvorba zahŕňa nové médiá, video, fotografiu, sochársku inštaláciu aj monumentálny objekt predstavia výsledky svojho tvorivého pohybu v priestoroch a v okolí stanice. Témou sympózia je reakcia na špecifické miesto a situáciu Banskej Stanice – funkčnej železničnej stanice v Banskej Štiavnici.

Vystavujú: Sabine Popp, Anne Marthe Dyvi, Bjorn Mortensen, Martin Kubina, Martina Matúšová – Zimanová a Eva Masaryková
Projekt na nórskej strane organizuje o. z. TB Dalane kunstprosjekt, na slovenskej o. z. Cabeza Colectiva za podpory o.z. Štokovec.

archívcelý článok

TB Banská Stanica / 20.-30.november 2010

Projekt sympózia je tretím ročníkom nórsko – slovenskej spolupráce na medzikultúrnej úrovni. Témou sympózia je reakcia na špecifické miesto a situáciu Banskej St a nice – funkčnej železničnej stanice. Umelci pracujú v jej priestoroch, sú prirodzene konfrontovaní s civilným pohybom na stanici a tým aj s reakciami prichádzajúcich a odchádzajúcich ľudí.
Účastníci 2010: Sabine Popp z Finse, Anne Marthe Dyvi, Bjorn Mortensen, Martin Kubina, Martina Matúšová – Zimanová a Eva Masaryková
Organizátor: Cabeza Colective
Podpora: Nórska Ambasáda Bratislava, Slovalco

archív

TB
Streda, október 20, 2010

Začína nórsko – slovenské sympózium TB Banská Stanica. TB v názve značí terra banensium – banská zem. Projekt organizuje občianske združenie TB Dalane kunstprosjekt a občianske združenie Cabeza Colectiva. Partnerom sympózia je Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva Bratislava. Šesť profesionálnych výtvarníkov sa stretne v spoločnom pracovnom priestore. Sabine Popp z Finse, Anne Marthe Dyvi – mladá umelkyňa z Bergenu a študent posledného ročníka bergenskej Akadémie umenia Bjorn Mortensen + slovenskú stranu zastupujú Martin Kubina, Martina Matúšová – Zimanová a Eva Masaryková, ktorá je zároveň organizátorkou podujatia.

archív

Ilustruj! / 23.-29.september .2010
Štvrtok, september 23, 2010

Na Banskej St a nici sa uskutočnil týždenný tvorivý workshop študentov VŚUP a VŠVU s témou Práca.
Študenti VŠUP (Ateliér ilustrácie a grafiky) a VŠVU Bratislava (Katedra vizuálnej komunikácie) pracovali pod vedením Juraja Horvátha a Svätopluka Mikytu.

archív

Ďakujeme po lete
Utorok, september 21, 2010

Ďakujeme všetkým letným dobrovoľníkom, ktorí pomohli urobiť aspoń malý krok k veľkej veci a prispeli k tomu, že je dnes na stanici čisto, pekne a fungujú už dva rezidenčné bytíky.
Ešte raz ďakujeme!

archív

TB Banská Stanica
Pondelok, september 20, 2010

TB Banská Stanica je názov dvojtýždňového (18.-30.10.2010) nórsko-slovenského sympózia, ktoré sa v roku 2010 koná v priestoroch otvorenej kultúrnej platformy Banská Sta a nica contemporary v Banskej Štiavnici.

TB v názve značí terra banensium – banská zem, čo konvenuje tohtoročnému miestu sympózia. Projekt na nórskej strane organizuje občianske združenie TB Dalane kunstprosjekt, na slovenskej občianske združenie Cabeza Colectiva. Partnerom sympózia je Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva Bratislava.
Šesť profesionálnych výtvarníkov sa stretne v spoločnom pracovnom priestore. Z nórskej strany prijali pozvanie Sabine Popp z Finse, Anne Marthe Dyvi – mladá výtvarníčka z Bergenu a študent posledného ročníka bergenskej Akadémie umenia Bjorn Mortensen. Slovenskú stranu zastupuje Martin Kubina, Martina Matúšová – Zimanová a Eva Masaryková, ktorá je zároveň organizátorkou podujatia.

archívcelý článok

+LINO 2010 / 20. - 28.august .2010
Pondelok, september 06, 2010

archív

Open Party filmového festivalu 4 Živly / 13.8.2010
Streda, august 25, 2010

archív

ÁNO_LINO 2010 / 11.-21. august 2010
Piatok, august 20, 2010

Formát letného sympózia v priestoroch železničnej stanice v Banskej Štiavnici, ktorý sa od roku 2009 profiluje ako kultúrna platforma BANSKA ST A NICA Contemporary pokračuje po pilotnom ročníku v lete 2009 aj v roku 2010. Počas 10 dní v mesiaci august (od 11.augusta do 21.augusta) sa v priestoroch tejto industriálnej stavby z konca 40tych rokov stretáva generačne príbuzná skupina mladých autorov na sympóziu ÁNO_LINO. „Sme radi, že naše pozvanie prijali nasledujúci umelci: Tomáš Džadoň, Svetlana Fialová, Martin Kubát, Anežka Hošková, András Solt, Júlia Veczei, Jakub Czyszoń.
Podpora: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Kultúrny inštitút Maďarskej republiky Bratislava, Poľský inštitút Bratislava

archívcelý článok

ÁNO_LINO 2010 / 11.-21. august 2010
Nedeľa, august 01, 2010

Po pilotnom ročníku v lete 2009 pokračuje formát letného sympózia aj v roku 2010. Počas 10 dní v mesiaci august sa stretáva v priestoroch železničnej stanice generačne príbuzná skupina autorov. Nejedná sa o umelcov, ktorí pracujú výlučne v grafických technikách, stretnutie nemá poslužiť k upevneniu komunity grafikov, nechce prispeť k vymedzovaniu sa “reprodukovateľných” techník a demonštrovaniu ich aktuálnosti. Pozvaní umelci aktívni v médiách maľby, kresby, inštalácie a sochy využívajú materiálové možnosti linolea ako základ pre umeleckú expanziu do iných médií. Pozvaní umelci: Tomáš Džadoň (SK), Svetlana Fialová (SK), Martin Kubát (CZ), Solt András (HU), Júlia Vécsei (HU), Jakub Czysczoń (PL).

archív

Urgentne hľadáme dobrovoľníkov z Banskej Štiavnice / blízkeho okolia!

Ak chceš pomôcť ozvi sa nám!
Hľadáme šikovných a pre vec zapálených ľudí, ktorí sa neboja manuálnej práce. Potrebujeme pomôcť s rekultiváciou priestorov 2 rezidenčných buniek pre medzinárodných umelcov. Čaká na Vás maľovanie, čistenie, upratovanie, brúsenie, umývanie atď.

archívcelý článok

Piknik na Trojici / 24. júl 2010
Nedeľa, júl 25, 2010

Jednodňový happening, ktorý sa konal v sobotu 24.júla 2010 chcel poukázať na možnosti využívania verejného priestoru v Banskej Štiavnici, v tomto prípade exponovaného a historicky cenného námestia Svätej Trojice, ktoré je dnes obyčajným parkoviskom. Na jeden deň sme priestor námestia premenili na miesto pre ľudí.

archívcelý článok

Visegrad Visibility / 23. júl 2010
Sobota, júl 24, 2010

V rámci projektu Visegrad Visibility sa na našom krytom peróne uskutočnila čítačka literatúry. Pozvanie prijali a zo svojich kníh čítali Jana Juráňová, Martin M. Šimečka a Vlado Janček.
 Spoluorganizátormi projektu Visegrad Visibility sú: Villa Decius, Krakow / PL, Multikulturni Centrum, Praha / CZ, Projekt Fórum, Bratislava / SK, Magyar Lettre Internationale Alapítvány, Budapest / HU
Projekt sa koná s finančnou podporou Visegrad International Fund.

archív

Čítanie na peróne
Streda, júl 21, 2010

V rámci projektu Visegrad Visibility spoluorganizujeme v piatok 23.júla 2010 od 18:00 čítačku na našom krytom peróne. Pozvanie prijali a čítať zo svojich kníh budú Jana Juráňová a Martin M. Šimečka. Okrem dobrých kníh bude k dispozícii aj dobrá káva, chladené nápoje a príjemná atmosféra industriálneho charakteru.
vstup na podujatie je voľný!
Spoluorganizátormi projektu Visegrad Visibility sú: Villa Decius, Krakow / PL, Multikulturni Centrum, Praha / CZ, Projekt Fórum, Bratislava / SK, Magyar Lettre Internationale Alapítvány, Budapest / HU

archív

Oral History / 18. júl 2010
Nedeľa, júl 18, 2010

V nedeľu 18. júla na našom krytom peróne vznikala časť projektu rozhovorov so slovenskými vizuálnymi umelcami, tentokrát s Milanom Adamčiakom. Projekt autorsky pripravujú Dušan Brozmann a Boris Kršňák s technickou podporou Patrika Kovačovského.

archív

Piknik na Trojici


Pripravte si piknikový kôš a vycestujte v sobotu 24.júla do Banskej Štiavnice na Piknik na Trojici!

archívcelý článok

Piknik na Trojici
Utorok, júl 06, 2010

Jednodňový happening chce poukázať na možnosti využívania verejného priestoru v Banskej Štiavnici, v tomto prípade exponovaného a historicky cenného námestia sv. Trojice, ktoré je dnes obyčajným parkoviskom. Na jeden deň sa priestor námestia premení na miesto pre ľudí. Chceme naštartovať znovuoživenie centra mesta, prinavrátiť tradičný trh na toto námestie a motivovať ľudí aby vyhľadávali kvalitné produkty a príležitosť diskutovať a stretávať sa.
sobota – 24.júl 2010 – od 12:00 do 20:00 – Námestie Svätej Trojice – Banská Štiavnica

archívcelý článok

DJ Marcelle
Sobota, jún 19, 2010


DJ Marcelle v Artcafe Banská Štiavnica

archív

PKN Bratislava
Sobota, máj 29, 2010

10. júna predstavíme projekt BANSKÁ ST A NICA na Pecha Kucha Night v Bratislave. Tešíme sa na stretnutie s Vami!

archív

ON-AIR
Piatok, máj 21, 2010

BANSKÁ ST A NICA sa spolu s ďalšími 17timi organizáciami z európskeho priestoru stala súčasťou dvojročného projektu ON-AIR iniciovaného holandským Trans Artists . Projekt sa zameriava na sieťovanie a výmenu skúseností v rámci rôznych formátov umeleckých rezidencií, budovanie partnerstiev a spoluprác. Cez sériu workhopov a seminárov bude počas nasledujúcich mesiacov sledovať rôzne pozície, motivácie umelca, ktorý sa v rámci svojej umeleckej existencie rozhodne stráviť čas mimo svojej domovskej krajiny. Slovensko v projekte zastupujú dve organizácie situované v staničných priestoroch – Stanica Žilina-Záriečie a BANSKÁ ST A NICA.

archív

TERAZ
Utorok, máj 18, 2010

archív

štart nového webu
Nedeľa, máj 16, 2010

Nová webová stránka otvorenej kultúrnej platformy BANSKÁ ST A NICA bola vypustená do života! Pod grafikou sú hrdo podpísané Pavlína Morháčová, Ľubica Segečová a Anna Jablonowska. Naše veľké poďakovanie patrí Hubovi za programátorskú pomoc a rýchle nasadenia vo finiši.

archív

Medzicentrum / 1.- 8. máj 2010
Sobota, máj 01, 2010

Medzicentrum je platforma workshopového charakteru, ktorá prepája dve „základne“ Vysokú školu výtvarných umení Bratislava a Akadémiu umení Banská Bystrica cez participujúcich študentov pracujúcich v rámci týždenného pobytu v Banskej Štiavnici. Projekt je iniciovaný štvoricou doktorandov z oboch škôl: Jana Kapelová, Matúš Pšenko, Nina Šošková, Ján Viazanička.

archívcelý článok

Výklad / 17. november - 17. december 2009
Utorok, november 17, 2009

Inštalácia, spomienkový výklad predajne bývalého Mäsiarstva v historickom centre Banskej Štiavnice čerpá z materiálového archívu výtvarníka Svätopluka Mikytu, ktorý sa totalitám venuje v rámci svojej tvorby. Výklad je súčasťou oficiálnych osláv 20. výročia nežnej revolúcie.

archív

Deň Trate mládeže / 24. október 2009
Sobota, október 24, 2009

Nezávislý, nepolitický projekt pri príležitosti 60 výročia sprevádzkovania železničnej trasy z Hronskej Dúbravy do Banskej Štiavnice.
jazda parným vlakom – séria výstav – projekcie archívnych filmov – fotografie od pamätníkov – guľáš – hudba

archív

Workshop ateliéru priestorovej komunikácie VŠVU / 12. - 17. október 2009
Pondelok, október 12, 2009

archív

Ilustruj a rozpohybuj dom! 2009 / 4. – 11. október 2009
Nedeľa, október 04, 2009

Battle dvoch médií – ilustrácia a animácia
Týždenná ilustrátorsko – animátorská dielňa študentov z Vysokej školy múzických umení z Bratislavy a Vysokej školy umeleckopriemyselnej z Prahy pod vedením odborníkov z oboch odborov má za cieľ naakumulovaním tvorivej energie rozpohybovať doteraz neživé, statické elemety, či príbehy železničnej stanice. Dielňu, ktorá je súčasťou projektu United Culture vedú Ivana Zajacová, Michal Struss, Juraj Horváth a Michaela Kukovičová.

archív

Štiavnické veduty 2009 / 11.-18. september 2009
Piatok, september 11, 2009

Druhý ročník fotografického workshopu pokračuje vo vytváraní nového (fotografického) pohľad na genius loci miesta – mesta Banská Štiavnica. Technikou fotenia na klasické analogové fotoaparáty veľkého formátu vzniká každý rok jedna časť vizuálnej správy o meste. V roku 2009 je hlavnou témou fenomén Trate mládeže. Višegrádsky fotografický workshop vedú Filip Vančo a Peter Ančic.

archív

ÁNO_LINO 2009 / 8.-16. august 2009
Sobota, august 08, 2009

Prvý ročník sympózia linorezu, ktoré sa uskutočnilo v hale železničnej stanice. Pozvaní umelci patria do generačnej skupiny (30+): Ján Vasilko (SK), Juraj Horváth (CZ), Pola Dwurnik (PL), Jan Čumlivski (CZ), Palo Čejka (SK), Zsolt Tibor (HU), Lucia Pelikantová (SK) a Svätopluk Mikyta (SK) Sympózium bolo súčasťou projektu UNITED CULTURE

archív

Sediment, výstava / 20. február - 20. marec 2009
Piatok, február 20, 2009

Výstava fotografií v priestoroch Rubigallu, ktoré vznikli počas pilotného workshopu študentov Vysokej školy výtvarných umení, Štiavnické veduty 08 v októbri 2008.

archívcelý článok

Štiavnické veduty 2008 / 5. - 12. október 2008
Streda, október 01, 2008

Prvý ročník fotografického workshopu študentov Ateliéru fotografie, Vysokej školy výtvarných umení, pod vedením Filipa Vanča. Projekt reaguje médiom analógovej (klasickej) fotografie na nie len historickú komplikovanosť Banskej Štiavnice.

archívcelý článok

Ilustruj a zalom dom! 2008 / 4.-11.máj 2008
Štvrtok, apríl 24, 2008

Tvorivý battle dvoch médií: ilustrácia a grafický dizajn. Študenti Vysokej školy výtvarných umení z Bratislavy a Vysoké školy uměleckoprumyslové z Prahy pracujúci v časovom rozpätí jedného týždňa na dvoch témach v jednom konkrétnom priestore – objekt domu na Akademickej 1 – Veličekovsko-Rustovský dom.

archívcelý článok